Antalya

Yerel Haber
16 Ekim 2017 - 09:50

Başkan Böcek: “Aşure Birlik Ve Bütünlüktür”

IHA

Konyaaltı Belediyesi, Aşure Günü Etkinliği’nin sekizincisini gerçekleştirdi. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, etkinliğe katılan vatandaşlara aşure ikram etti.
Konyaaltı Belediyesi, Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi işbirliğiyle her yıl düzenlenen Geleneksel Aşure Günü etkinliğinin sekizincisini gerçekleştirdi. Konyaaltı Belediyesi Konyaaltı Cemevi’nde düzenlenen etkinliğe Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şube Başkanı Erdoğan Tetik, Alevi Kültür Dernekleri Dedesi Hüseyin Gazi Metin ve çok sayıda vatandaş katıldı.
8. Geleneksel Aşure Günü etkinliği semah gösterisiyle başladı. Gösterilerin ardından açılış konuşması için kürsüye çıkan Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şube Başkanı Erdoğan Tetik, Muarrem ayının dostluğun ve barışın pekiştirilmesi açısından kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.


Ardından kürsüye gelen Başkan Muhittin Böcek ise konuşmasında aşurenin yardımlaşma ve kaynaşmayı beraberinde getirdiğini söyledi. Aşurenin Türk kültürünün bir parçası olduğunu belirten Muhittin Böcek, Konyaaltı Cemevi’nde düzenledikleri 8. Geleneksel Aşure Gününde 14 kazan aşure ikram edeceklerini söyledi.
Başkan Böcek, "Unutulmamalıdır ki toplumları ayakta tutan yaşattıkları örf, adet ve kültürleridir. Kültürlerine sahip çıkan toplumlar ayakta kalmayı başarmışlardır. Bundan birkaç yıl önce Cemevi sözü vermiştik. Bu sözümüzü de yerine getirdik ve geçtiğimiz yıl Konyaaltı Cemevini hizmete açtık. Bir kez daha hayırlı olmasını diliyor tüm Alevi dostlarımızın Muharrem ayını tebrik ediyorum” dedi.

Alevi toplumunda ‘dede’ olarak adlandırılan Hüseyin Gazi Metin’in yaptığı ‘aşure duası’nın ardından Başkan Böcek, kazanların başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti. Etkinliğe şehir dışından katılan 103 yaşındaki Nazik Demirhan ile de bir süre sohbet eden Muhittin Böcek, ardından 5M Migros AVM’ye geçerek burada da vatandaşlara aşure ikramı yaptı.

AntalyaYerel Seçim Sonuçları

Antalya Hava Durumu

13°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.