Niğde

Yerel Haber
17 Kasım 2014 - 13:32

BAŞKENT’TE TYANA RÜZGARI

IHA

Kızılay Metrosu Sanat Galerisi’nde açılan “Fotoğraflarla Tyana” sergisi Ankaralılar tarafından yoğun beğeni kazanırken, Çarşamba gününe kadar 100 bin kişinin üstünde ziyaretçi bekleniyor.
20-23 Kasım 2014 tarihinde gerçekleşecek 4. Niğde Günleri öncesi, Bor İlçesine bağlı Kemerhisar Belediyesi Ankara Kızılay Metrosu Sanat Galerisinde “Fotoğraflarla Tyana” sergisi açarak, büyük bir tanıtım organizasyonuna imza attı.
Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer’in daveti üzerine, Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı’nın koordinatörlüğünde gerçekleşen sergi büyük beğeni topladı.
Cumartesi günü saat 11.00’da serginin açılışına Niğde Milletvekili Ömer Selvi, 23. Dönem Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Borgüner, 22. Dönem Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin, Ankara Kazan Kaymakamı Murat Duru, Ankara Nüfus İl Müdürü Uğur Kuşçu, Başkent Niğde Vakfı Başkanı Muzaffer Tuna, Niğdeliler Federasyonu Eski Başkanı Hafize Şahiner ile birlikte etkinlik ev sahibi Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer ve yönetimi ile Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ile değerli eşi Nilay Kirazcı katıldılar.
52 adet Tyana-Kemerhisar, 23 adet Niğde fotoğrafının sergilendiği sergide kısa bir konuşma yapan Niğdeliler Federasyonu Başkanı Emin Özer; “bu yıl gerçekleşecek olan 4. Niğde Günleri öncesi bu etkinlikle Niğde’nin güzelliklerini Ankarılarla buluşturduk. Değerli Kemerhisar Belediye Başkanımız Beytullah Kirazcı’ya teşekkür ederiz” dedi.
Niğde Milletvekili Ömer Selvi ise yaptığı konuşmada Niğde’nin değerlerinin tanıtılması noktasında önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti.
Açılış kurdelesi beraber kesildikten sonra, protokol üyeleri birlikte sergiyi gezerken, profesyonelce çekilmiş fotoğraflara hayran kalındıkları gözlemlendi.
Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ise bu sergi ile en az 100 bin Ankaralıya ulaşmaya hedeflediklerini ifade ederek; “Çünkü Kemerhisar’ı keşfetmek, Antik Tyana Kenti’ni keşfetmektir. Tyana’yı keşfetmek ise 10 bin yılı aşkın Anadolu Tarihini keşfetmekle eşdeğerdir. Tarihi, turizmi, doğasıyla her zaman farkındalık yaratan Tyana, bir anlamda geçmişin geleceğe imzasıdır. Onlarca yüzyıl boyunca, ticaretin, kültürün, eğitimin, ulaşımın hep merkezinde olması aslında bu toprakların yarattığı bir değerdir.
Birçok medeniyete ev sahipliği yaparken, bu toprakların çocukları medeniyetlere misafirperver davranmış, bilimin sanatın ve ticaretin tüm cömertliğini esirgememiştir.
Bu yüzden Tyana’yı tek başına bir tarihsel değer almak Tyana’nın kültürel birikimini tam olarak anlatamaz. Tarihin ilk evlilik cüzdanının olduğu yer, Tarihin ilk tapusunun olduğu yer,
İlk Pisagorcu Enstitütü’nün kurulduğu yer, İlk çağın destansı ilk bilge filozofu Apollonious’un doğduğu büyüdüğü kent, İnsanlığın ilk görkemli eserlerinden olan su kemerlerinin bulunduğu yer, Kız- Erkek öğrencilerinin 2 bin yıl önce devlet tarafından okutulduğu yer, Dünya’nın devlet yönetiminde ilk konfederasyon modelinin gerçekleştiği yer,
Batı Medeniyeti’nin Kral Yolu’nun son durağı, Doğu Medeniyeti’nin Şark Yolu’nun ilk durağı, İlk vejeteryan merkezinin kurulduğu eşsiz coğrafya,Roma döneminin görkemli kral atlarının yetiştirildiği eşsiz topraklar, Günümüzde lezzetli Tyana Bağları arasına saklanmış büyük bir geçmiş, Matematiğin temellerinin atıldığı bir çok formül, teorinin ilk bulunduğu eşsiz medeniyet. Yüzlerce betimleme, binlerce destansı hikayeye ev sahipliği yapan Tyana’yı görmediyseniz emin olun hiçbir yeri görmemişiniz demektir’ diye konuştu.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.