Dünya

23.02.2010 - 01:24 | Son Güncelleme: 23.02.2010-1:26

Basra Körfezi’nde isim krizi tırmanıyor

İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili gerginliğin arttığı Ortadoğu’da, son kriz Basra Körfezi’nin adı üzerinde yaşanıyor.

Sitene Ekle

Bu stratejik körfezin adının “Pers Körfezi” olduğunu savunan İran, elektronik monitörlerinde bu ismi kullanmayan havayolu şireketlerini hava sahasından men edeceğini açıkladı. Körfez’in adı, Arap ülkeleriyle İran arasında uzun zamandır süren bir tartışma konusu; Arap ülkeleri “Arap Körfezi” ismini kullanırken, İran buna şiddetle karşı çıkıyor. Son olarak bir İran gazetesine konuşan İran Ulaşım Bakanı Hamid Behbahani, “Pers Körfezi ismini kullanmayan havayollarının 1 ay men cezası alacağını, tekrarında ise süresiz olarak yasaklanacağını” söyledi. Bir İran havayolununun Yunan çalışanı da “Arap Körfezi” ismi üzerine çıkan tartışma sonucu sınırdışı edilmişti. İsim kavgasının bir çoğu ABD’nin müttefiği olan Arap ülkeleri ile bölgede yayılmacı politikalar izleyen İran arasındaki çekişmenin son ayağı olarak yorumlanıyor.


Etiketler: ABD
Düz yazıya ne denir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.