Eskişehir

Yerel Haber
07 Nisan 2014 - 10:59

BELÇİKA'DA 'EMİRDAĞLILAR GECESİ'

Eskişehir-Emirdağ Kültür ve Sanat Derneği (ESAB) Belçika Temsilciliği tarafından Gent şehrinde kültür ve sanat gecesi düzenlendi.

IHA


Belçika'daki Emirdağlılar yoğun ilgi gösterdiği ve sunuculuğunu Şirin Aslan'ın yaptığı bu gecede, Emirdağlı sanatçılar, halk şairleri ve ozanlar bir araya geldi. Gecenin açılış konuşmasını, ESAB'ın Belçika Temsilcisi Yazar Birgül Kapaklikaya Eryörük, amaçlarının Belçika'da Emirdağlıları kültür ve sanat etkinlikleriyle bir araya getirmek ve kaynaştırmak olduğunu belirtti. Eryörük “Belçika'da 100 bin Emirdağlı bulunmakta dır. Belçika'nın çoğu mahallerinde Emirdağlılar, Emirdağ gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadırlar. Belçika da bir Emirdağ sayılır'' dedi


Eryörük, Türkiye'den gelen telgrafları ve şair Kemal Sayın'ın şiirini okudu. Belçika'da, Avrupa-Türkiye Emirdağlılar Platformu (ATEP) Başkanı ve iş adamı Metin Edeer yaptığı konuşmada, ''Belçika'da Türkler arasında Emirdağlılar çoğunluktadır. Emirdağlılar olarak birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Bu gecede bulunmaktan mutluluk duymaktayım. Kültür ve sanat faaliyetleriyle birbirimize sıkıca bağlanıyoruz'' dedi.


Emirdağlı ozan Fakı Edeer ve Kazım Çevik sazları ve şiirleriyle, şairler Kamil Sayın, Abdil Göktekin, Nuri Gözet şiirleriyle; sanatçılardan Cumali Bulduk, Bülent Gök,Mustafa Ertorun, Mustafa Avşar ve grup Tını türküleriyle geceye eşlik ettiler. Emirdağlıların; Belçika'ya gelişin 50. yıl dönümü nedeniyle göç şiirleri okundu, türküler söylendi. Geç vakitlere kadar süren geceye; Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği (EYAD) Başkan Yardımcısı Necati Şevik, Atmosfer Derneği Başkanı Ramazan Ertem, İş adamlarından Halis Kökten, Yakup Yurt ve çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

EskişehirYerel Seçim Sonuçları

Eskişehir Hava Durumu

15°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.