İzmir

Yerel Haber
18 Aralık 2016 - 18:05

Bergama'daki Suriyeliler Halep İçin Dua İstedi

IHA

İzmir’in Bergama ilçesinde yaşayan Suriyeliler, Cumhuriyet Meydanında bir araya gelerek Halep’te yaşanan katliam nedeni ile tüm Müslümanlardan dua istedi.

Bergama’da yaşayan Suriyeliler, Halep’teki Müslümanlar için dua etmek üzere toplandı. 4 yıldır İzmir’in Bergama ilçesinde yaşadıklarını belirten Ahmad Muhee Aldın Hijazy (26), “Halep’te yaşayan akrabalarımız ve tüm Müslümanlar için para, yiyecek ya da başka bir şey için yardım istemiyoruz. Bizler dünyada yaşayan tüm Müslümanlardan, Suriye ve Halep’te çok zor şartlar altında yaşayan Müslümanlar için dua istiyoruz. Dünya Müslümanlarından namaz kılarken, oruç tutarken ve zekat verirken bir dua da Halep’te katliama maruz kalan Müslümanlar için etmelerini istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.

Abdualrazak Hijazy (24) ise “Suriye’deki savaşta 3 yıl ben de savaştım. Hatta sırtımdan da vuruldum. Kimse bize orada yardım etmedi. Evliyim ve 2 çocuğum var. Onlar için buraya geldim. Suriye eski bir Osmanlı toprağı. 6 yıl önce Suriye’nin yüzde 80’i bizim , yüzde 20’si Esad’ındı. Gidip geliyorduk, bir sorun yoktu. Ama şimdi her yeri Esad aldı. Türkiye Cumhuriyeti Devletine yalvarıyorum, yardım etsin oradaki Müslümanlara. Suriye’de yaşlı, çoluk çocuk kimse kalmadı. Hepsini öldürüyorlar. Biz Müslüman değil miyiz? Dünyadaki diğer Müslümanlara sesleniyorum; neredesiniz? Bizi bitirmeye çalışıyorlar ama biz bitmeyeceğiz“ ifadelerini kullandı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.