İstanbul

Yerel Haber
05 Ekim 2017 - 14:52

"Bilişim Sektöründe Kalifiye İş Gücü Açığı Kapanmalı"

IHA

Habitat Derneği Genel Koordinatörü Başak Saral, "Türkiye’deki KOBİ’ler için İngilizce bilen Suriyeli mülteciler arasından bilişim sektöründe uzman olabilecek, kalifiye iş gücü yetiştiriyoruz" dedi.

Günümüzde tüm mesleklerin yüzde 50’si teknolojik beceri gerektirdiği bildiriliyor. Uzmanlar, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu oranın yüzde 77’ye yükseleceğini öngörüyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de bilişim sektöründe yüzde 61 oranında kalifiye iş gücü açığı bulunuyor. 2023 yılında, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmek için kodlama ve programlama bilen bilişim uzmanları yetiştirmenin önemine dikkat çekiliyor.

Türkiye’de bulunan bin 600 tane bilişim şirketinin, toplamda yüzde 61 kalifiye iş gücü açığı bulunuyor. 2023 yılında, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisine girmesi için şu an binde 8’lerde seyreden bilişim üretme kapasitesinin artırılması ve Endüstri 4.0’a odaklanılması gerektiği bildiriliyor. Aynı zamanda gelecek 10 yılda oluşacak istihdamın yüzde 60’ının henüz var olmayan iş kollarında ve bilişim odağında ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Habitat Derneği, bu öngörü ile 12 yıldır, 1 buçuk milyona yakın kişiye teknoloji alanında çeşitli eğitimler verdi.

"Her yıl 10 bin yeni yazılım elemanı gerekiyor"
Bilişim sektöründe 2023 yılına kadar 300 bin kişilik istihdam açığının olacağını vurgulayan Habitat Derneği Genel Koordinatörü Başak Saral, "Bilişim ve internet gibi hızlı büyüyen alanlarda, insan kaynağının özel sektörün ihtiyacını karşılamakta yavaş kaldığını görülüyor. Türkiye’de her yıl 10 bin yeni yazılım elemanına ihtiyaç var. Ülkenin dijital dönüşümü ve ekonominin ilerlemesi için yakın gelecekte kodlama derslerinin okullarda zorunlu hale geleceği kanaatindeyiz. Biz de bu geleceğe hazırlanmak için ülkenin önde gelen Vodafone, Microsoft, QNB Finansbank, TeknoSA, Cisco, Oracle, Intel gibi şirketlerle ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütler ile iş birlikleri yaparak teknoloji alanında eğitimler veriyoruz. Drone kullanımından android eğitimine, robot yapımından oyun programlamaya kadar birçok etkinlik düzenliyoruz" açıklamasında bulundu.

"Kalifiye Suriyeliler Ortadoğu’da KOBİ’lerin elini güçlendirecek"
Düzenlenen eğitimlerin ve etkinliklerin ortak bir geleceği paylaşacağımız fikriyle Suriyelileri de kapsadığını belirten Saral, "Türkiye’deki KOBİ’ler için İngilizce bilen Suriyeli mülteciler arasından bilişim sektöründe uzman olabilecek, kalifiye iş gücü yetiştiriyoruz. Böylelikle şirketlerimizin Ortadoğu’da daha aktif rol alabileceğini düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

19°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.