Cumartesi

16.04.2016 - 02:30

Boğaz’ın yeni sakini

Yeniköy’de açılan Meat Co House bir et lokantası. Menüsünde ızgara etler dışında, dana carpaccio, steak tartar ve dana füme et de var

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »
Boğaz’da eskiden balık lokantaları vardı. Boğaz’a gezmeye gidenler balık yerdi. Şimdilerde Boğaz’da da et lokantaları açılıyor. Halkımızın et sevgisi artıyor.
İstanbul önce kebapla tanışmıştı. Bir süredir de kebap evlerinin yerini et lokantaları almaya başladı. Bizim Yeniköy’de de önce bir kebap evi  hizmete girdi.. Onu kocaman bir kebap evi daha izledi. Geçtiğimiz günlerde de Meat Co House isminde yeni bir et lokantası açıldı.

Salonu iki bölümlü 
İstanbul’da bundan 30-40 yıl önceye kadar insanlar pek lokantaya gitmezlerdi. Esnaf lokantalarında da, lüks lokantalarda da menüde et yemeği olarak sulu yemekler, ızgara olarak köfte ve cızbız yenirdi. Pirzola, biftek bile lokanta menülerinde pek yer almazdı.
Derken Antepliler İstanbullulara kebabı tanıttı ve sevdirdi. Her köşe başında kebap dükkanı açıldı. Ardından Günaydın Kasap et satarken, et lokantası modelini geliştirdi. Onu Nusret gibi lokantalar izledi. Et lokantası modası yayılır oldu.
Meat Co House’u daha önce Nusret’le ortaklığı bulunan Mithat Erdem ve Nusret lokantalarında hizmet veren Mehmet Avşar açmışlar. Yarısı kapalı, yarısı açık iki bölümlü bir salonu var. Açık mutfak salonun arkasında ama havalandırma iyi. Kömür ızgaranın başında Uğur Gün, Muhammet Gündoğdu, Erdal Suçin etleri pişiriyor. Arzu Kuş salataları hazırlıyor.
Lokantanın özelliği ızgara et, patates ve salata. Izgara etler dışında, dana carpaccio (45 lira), steak tartar (40 lira) ve dana füme et (35 lira) de menüde yer alıyor. Dana kaburga, antrikot ızgaraların porsiyonu 65 lira. İki kişilik dana sırtı 135 lira. Dana pirzolası 80 lira. Lokantanın özel ızgaralarından lokum, fileminyon, kuzu pirzola 70, köfte 32 lira.

Etler iyi pişirilmişti
Biz dört arkadaş gittik. Birer porsiyon dana carpaccio, lokum, dana antrikotu paylaştık. Servis sorumlumuz Adem İspahoğlu masamızla iyi ilgilendi.  Mehmet Avşar dana carpaccio’nun lokantanın özel yemeği olduğunu söyleyerek, farklı bir şekilde servis etti. Etlerin kalitesini, pişirilişini ve servisi beğendik.
Gözümüz, yanımızdaki masaya servis edilen kuzu kafeste kaldı. 12 parçalık pirzola kafesini bütün olarak kömür ateşinde pişirmişler. Porsiyonu 210 lira imiş. Bir daha dört kişi gelirsek, sadece onu ısmarlar ve bölüşürüz diye konuştuk. n
©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.