Bolu

Yerel Haber
12 Aralık 2016 - 11:12

Bolu Belediye Başkanı'ndan 'Büyükşehir' olmak için destek çağrısı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamının 300 bin olması durumunda, Bolu’nun 4-5 binlik bir artışla büyükşehir olabileceğini söyledi.

IHA

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamının 300 bin olması durumunda, Bolu’nun 4-5 binlik bir artışla büyükşehir olabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Büyükşehir olmak için aranan nüfus rakamı düşürülecek” açıklamasının ardından, Türkiye’nin farklı illerinde faaliyetlerini sürdüren Bolulu sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, katılımcılardan destek istediğini belirterek, “30 ilin büyükşehir haline gelmesiyle ilgili bir durum söz konusu. Bunlar içinde nüfus sayısı 300 bin kıstas alındığında Bolu sınırda olan bir il. Bolu nüfusu şuan yaşanan artışla 295 bin civarındadır. Eğer büyükşehirle ilgili bir yasa çıkarsa, biz şuan 4-5 bin civarında bir nüfusla yasadan yararlanamayacağız” dedi.


Bolu nüfusunun her yıl ortalama 4-5 bin civarında arttığını ve gelecek yıl da 300 bin nüfusuna rahatlıkla ulaşabileceğini ancak işi şansa bırakmak istemediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Nüfus olarak seneye 300 bine ulaşmış olacağız. Bu konuda üniversite öğrencileriyle de bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda Ankara, İstanbul ve Kocaeli’ndeki derneklerimizin üyeleri ile bu çalışmayı yapabilirsek başarılı oluruz diye düşünüyorum. Bizim amacımız yıl sonu itibariyle 300 bin sayısına ulaşmak. Eğer 31 Aralık tarihine kadar 6-7 bin civarında artış olur da bu rakama ulaşabilirsek ve kanun da çıkarsa 30 ilin arasına girebiliriz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan STK’lar, kendilerine bir misyon yüklendiğini söyleyerek, “Bolu nüfusunun 300 bini geçmesi için elimizden geleni yapacağız. Yaşadığımız illerdeki Bolulu hemşehrilerimizi harekete geçirerek nüfuslarını il merkezine, ilçelere veya köylere taşımalarını sağlayacağız. Şuandan itibaren bizlere bir misyon yüklenmiş olup, Bolu’muzun nüfusunun 300 bini geçmesi için Bolu Federasyonu olarak Ankara’daki tüm Bolulu hemşehrilerimizi harekete geçireceğiz ve nüfuslarını il merkezine, ilçelere veya köylerine taşımalarını sağlayacağız” dediler.

BoluYerel Seçim Sonuçları

Bolu Hava Durumu

4°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.