Dünya
31.05.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 31.05.2015-2:30

Brezilya senatosu 1915’i ‘soykırım’ olarak tanıdı

Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu, Latin Amerika’nın siyasi ve ekonomik açıdan en büyük ülkesi Brezilya, ‘Ermeni soykırımını’ tanıdı.

Sitene Ekle

Yasama organının üst kanadı Federal Senato’da karar oybirliğiyle alındı. Karar metninde ‘soykırım kurbanlarının anısının onurlandığına’ vurgu yapıldı. Ayrıca ‘soykırımdan kurtulup Brezilya’ya sığınanların ve mirasçılarının ekonomiye ve kültüre yaptıkları katkıya saygılar’ sunuldu. Dünyada Ermeni iddialarını tanıyan 24’üncü ülke olan Brezilya’da yaklaşık 40 bin Ermeni kökenli vatandaş yaşıyor.
‘Başörtüm asıl sebep’
Öte yandan, Belçika’da Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisinden 1915’te Osmanlı Ermenilerinin yaşadığının ‘soykırım’ olduğunu kabul etmediği için ihraç edilen Brüksel milletvekili Mahinur Özdemir partisini suçladı.
Avrupa’nın ilk başörtülü kadın vekili Özdemir, AA’ya partinin üst kademelerinde ‘başörtüsünden rahatsızlık duyulduğunu’ ve son olayın ihraç için ‘bir şekilde bahane olduğunu’ öne sürdü. Belçika devleti 1915’i soykırım olarak tanımlamıyor.


Bilgi Yarışması"Evlerinin Önü Boyalı Direk" uyarlayıp bizlere sunan sanatçılarımız hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
"Macera dolu Amerika" isimli şarkıyı kim seslendirmiştir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.