07.10.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 07.10.2018-1:30 A-A+

BU DİZİLER HEP CEZA YER!Dizilere ‘21.30’ cezası geldi. 

‘Çukur’, ‘Söz’ ve ‘Avlu’, şiddet içerikli sahne ve diyalogların, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğu ve yayınlanması yasaklanan 21.30’da ekrana geldiği’ gerekçesiyle RTÜK’ten ceza aldı. 

Bu tarz görüntülerin gece yarısından sonra yayınlanabileceği kanunda ifade ediliyor. ‘Gülperi’ dizisinde ise kadına tecavüz sahnesinin, yine aynı zaman dilimi içinde yayınlandığı tespit edilmiş. Keza, ‘Söz’ de şiddet sahnelerinden ceza almış aynı gerekçeyle... Unutmadan, bu projeler, gündüz saatlerinde ‘flulaştırma’ yapılmadan tekrarları yayınlanmış, onlar da cezanın tuzu biberi olmuş. 

Sert sahneleri olan ‘Çukur’ ve ‘Avlu’ ne yapacak? RTÜK’ün sürekli ceza vereceği iki dizi olarak görülüyor, bana gelen, RTÜK içindeki intiba böyle... “Sahneleri yumuşatmaları lazım” deniliyor. Peki RTÜK’ün şiddet kıstası nerede başlıyor ve bitiyor? Hem izlenip, hem de şikayet edilen dizilerden bahsediyorum... Gençler ve çocuklar gündelik yaşamdaki şiddetten mi etkileniyor, yoksa ekrandan mı? Aklıma gelen sorular bunlar... 

Suç tekniklerini öğretiyormuş!

‘Arka Sokaklar’a verilen ceza daha da ilginç. ‘Nasıl delil karartılır?’ı öğrettiği için ceza almış! Bu durumda izlenecek polisiye dizi kalmaz! Nasıl eve girilir? Soygun planı nasıl yapılır? Polis ne şekilde atlatılır? Hırsızlık nasıl yapılır? Her numara var!


NİHAT SIRDAR NEDEN AYRILDI?

Özel radyo geçmişimizin tartışmasız en renkli ve dinlenesi isimlerinden Nihat Sırdar, Show Radyo’dan ayrıldı. Bir özel radyo günlerinin bitişi gibi... Peki neden? Bana gelen bilgiler şu yöndeydi: “Radyo, ekonomik olarak büyük sıkıntıda... Birçok yerdeyayını kesildi. Sırdar’la olan sözleşmesi de bitti ve yenilenmedi...”

Etiketlerdizi,RTÜK
Bilgi YarışmasıShakespeare'in ünlü karakteri Hamlet'in sevgilisinin adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.