Ege

20.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.05.2012-2:30

Büyük Efes efsanesi Swissotel’de yaşıyor

Bir zamanlar kapısının önünden geçerken hayranlıkla seyredilen otel, bugün yeni konseptiyle daha iddialı...

Sitene Ekle

ŞEYMA KUVAN / rseymakuvan@gmail.com

Genel Müdür Rıza Elibol, her zaman en çok rağbet gören otel olmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Yaz geldi, herkes tatil planı yapmaya başladı. Nereye gitsek, nereleri görsek diye düşünüyoruz. Kimi güneye gidiyor, kimi yurtdışında görmediği şehirleri merak ediyor. Yurtdışındakiler de İzmir’i merak ediyor elbette...
İzmir’e sadece denize girmek, güneşten faydalanmak için değil, şehir turu için gelen turist sayısı da oldukça fazla. İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok vakit geçirdiği yerlerde oteller... Biz de sezonun açılmasıyla neredeyse yaz boyu bütün odaları tutulan, en çok rağbet gören otellerden birindeyiz bu hafta...
Çoğu İzmirlinin halen eski adıyla anarak “Büyük Efes Oteli” dediği “Swissotel Grand İzmir”, yarım asırlık bir İzmir değeri...
Radyolu odalar
Türkiye’nin ikinci 5 yıldızlı oteli olma özelliği taşıyan Büyük Efes Oteli, 1964 yılında Emekli Sandığı’nın yaptığı 98 milyon liralık yatırımla hayat bulmuş. Açılışı günlerce konuşulan otel, Türk basınının yanında dünya basınında da büyük yankı uyandırmış. Tüm gözlerin İzmir’e çevrilmesini sağlayan Büyük Efes Oteli, şehrin tanıtımına büyük katkı sağlamış.Otelciliğe aşcılıkla başlayan Genel Müdür Elibol, Swissotel mutfağında fısat buldukça misafirlerine yemek yapmaya devam ediyor.

Kurulduğu günden itibaren 26 yıl boyunca bölgenin tek 5 yıldızlı oteli olma özelliği taşıyan Büyük Efes’te konaklamak bir prestij unsuruymuş. En gösterişli davetlerin verildiği, en şaşaalı düğünlerin yapıldığı Büyük Efes Oteli, ülke otelcilik sektöründe her daim başı çekenlerden olmuş.
25 Mart 1965 tarihli Hayat Dergisi’nde “radyolu odalar” başlığıyla yazılan haberde Büyük Efes’in teknolojiyi yakından takip ettiğinin vurgulanması, hala hatırlanır.
Otelin, aradan geçen yarım asırlık süreçte hızla gelişen teknolojiye ayak uydurarak bu özelliğini hala devam ettirdiğini görüyoruz.
MV Holding tarafından 2005 yılında satın alınarak, 150 milyon dolarlık bir yatırımla büyük tadilat gören otel, 2008 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı bir törenle tekrar hizmete girdi. Geçirdiği 3 yıllık değişim sürecinin ardından son teknoloji ve mimariyle yenilenen Büyük Efes Oteli, son 4 yıldır “Swissotel Grand İzmir” adıyla uluslararası standartlarda hizmet vermeye devam ediyor.

 

Ege denizi manzarası

Bir metropolün ortasında olmasına rağmen, aynı zamanda bir tatil oteli olarak da kullanılan Swissotel, turizme olduğu kadar kent yaşamındaki hareketliliğe de katkıda bulunuyor. Yenilenerek kazandığı modern dizaynı ve 350 kişilik profesyonel ekibiyle misafirlerine en kaliteli hizmeti sunan Swissotel’de aradığınız her şey var. Haftanın belli günlerinde yapılan canlı müziğe, büyüleyici güzellikteki Ege Denizi manzarası eşlik ediyor. Spor salonu, SPA merkezi, tenis kortu ve denize gitmeye fırsat bulamayanlar için açık yüzme havuzu bulunuyor.

Swissotel sanat turu

Muhteşem mimarisi, güler yüzlü personeli ve günümü geçirdiğim çevrede olması dolayısıyla Swissotel’e çay içme bahanesiyle sık sık uğrarım. Bahçesinde oturarak sadece doğanın güzelliklerini incelerken kaçırdığım o kadar sanatsal güzellik varmış ki... Swissotel’i gördüm demek için kapıdan uğrayıp kaçmak olmuyormuş. Her yanı sanat eserleriyle dolu olan oteli dikkatlice bakarak gezdiğinizde sıradan bir otelde değil adeta bir müzede geziyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Attila Galatalı’ya birçok ünlü sanatçıya ait yapıtlar otelin her noktasında sergilenmekte.
Swissotel’in sergilediği sanat eserleri arasında en dikkat çekeni giriş kapısında bulunuyor. Misafirlere girişte, dünyaca ünlü sanatçı Fernando Botero’nun Man on Horse (atlı adam) heykeli ‘merhaba’ diyor. Sizde birçok turistin yaptığı gibi “atlı adam” ile fotoğraf çekinmek ve bu  sanatsal güzellikleri görmek için Swissotel misafir ilişkilerinden randevu alabilirsiniz. Sanatsever ziyaretçiler için ücretsiz olan Swissotel sanat turunda, otelin her noktasını rehberler eşliğinde gezebilir, sergilenen eserlerin sahipleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Rıza Elibol farkı

Röportaj için bir araya geldiğimizde şaşırıyorum. Bu kadar güler yüzlü bir yönetim ekibi beklemiyordum açıkçası... İşe yeni başlamış gibi heyecanlı ve iddaalı bir ekip. Yönetimin başında, İzmir’in yakından tanıdığı isim, Rıza Elibol var. Bugüne kadar 10’un üzerinde ülke gezmiş, son yıllarda hep transferlerle geçiş yapmış, deneyimli bir turizmci Elibol... Yanında çalışanların ona bakışından anlarsanız ne kadar sevildiğini...


Mükemmel iletişim
Çalışanlarıyla kurduğu muhteşem iletişimin sebebini kariyerini dinleyince daha iyi anlıyorum. 1979 yılında gittiği yurtdışında, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra bir otelin mutfağında çalışarak başlamış işe... Yöneticilik vasıflarıyla hızla genel müdürlüğe yükselirken, her kademede bulunmanın avantajını yaşıyor geldiği noktada. Her başarılı yöneticide olduğu gibi o da işine aşık. Öğrenciyken ayrıldığı ve bunca zamanın sonunda yönetici olarak döndüğü memleketinden, bir daha ayrılmayı da düşünmüyor.
 


2010 kültür başkenti neresidir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.