‘ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR’ NEREDE?

Yılmaz Erdoğan, TRT Haber’de katıldığı programda açıklamıştı: “Önümüzdeki ay, ‘Çok Güzel Hareketler Bunlar’ın yeni kuşağı başlıyor” diye...
Aklıma ilk gelen TV8’di bir yoklama yaptım, “Pek niyetleri yok” gibi... Sonra, kulağıma bir bilgi geldi, “Kanal D, BKM’yle yeni bir iş yapacak” diye... Ee olsa olsa bu ‘Çok Güzel Hareketler’ olur diye düşündüm. Bu arada yazmadan geçmek istemedim, Erdoğan’ nın en son ‘mizah ve siyaset’ yorumu, ilgimi çekti. TRT Haber’de söylemişti.
Siyasetle mizah...
Soru; “Türkiye’de sanatla mizahın siyaset ilişkisi gündemimize geliyor. Siz nasıl değerlendiriyorunuz? Yanıt: “Mizah güldürmeyi hedef alır. Bazen siyaseti malzeme yapar, bazen yapmaz. Dolayısıyla bahsedilen siyasi hiciv (konuya gelelim yani). Ne meslek gruplarında, ne de sokakta herhangi bir siyasi hiciv bir saldırı olarak algılanıyor. Hatta çukura gömme gibi tanıyamadık, kavramlarla yapılıyor. Anında yoğun ve aşırı tepkiler gösteriliyor. Bu saha, normal bir düz cümle haline getirilip, şaka ve mizah olmaktan çıkarılıyor. Bazı insanlar da uğraşmak istemiyorlar.” Eğip bükerek ‘anlatmaya’ çalışmış Yılmaz Erdoğan ‘simgeler’le, “Anlayana” diyerek... Ekranda siyasi mizah var mı?

YABANCI BİTTİ, YERLİSİ YOK!
‘ÇOK GÜZEL HAREKETLER  BUNLAR’ NEREDECNN Türk’te ‘Pazar Akşamı Futbol’da denk geldim, Fuat Akdağ, “Bu sözü duvara yazmak lazım” dedi. Halil Altıntop söylemiş, “Alt yapıdan oyuncu üretirsen, maddi açığı kapatırsın.” Eee günaydın. Ama geç oldu. Kulüplerin parası bitti, yerli malı kıymete bindi mecburen. Ev ahalisi, Galatasaray’ın kupa maçlarını da kaçırmaz. Her seferinde de, “Yahu bu kadrodaki genç çocuklar neden lig maçlarında oynatılmaz. Kupadan kupaya?” diye söylenirler. Nihayet, Fatih Hoca, birini monte etti defansa, tuttu, para da kazanacak kulüp... Yetmez, en az beş futbolcunun daha lig maçlarında oynar hale gelmesi gerek Bu kadar top koşturanı olan ülkeden bu kadar altyapısıyla övünen bir takımın içinden beş tane oynayacak çıkmıyorsa bu, ‘nedenleri açıklanır’ bir durum olamaz.