İSTANBUL’DA İKİ KLASİKDünyanın en zengin iş insanlarından Warren Buffett, çok yoğun bir günün geç saatlerinde acıktığını hissedince, yanındaki CEO’ya “Hadi yemeğe gidelim” der. Güzel bir et yemeğinden sonra espresso için mutlu bir şekilde restorandan ayrılır. Ertesi gün yine büyük bir şirket operasyonunun sonunda, akşam geç saatlerde karnı acıkan CEO ile birlikte yemeğe gitmeye karar verirler. “Bu akşam nerede yiyelim?” diye sorar çalışma arkadaşı Buffett’a... İş insanı, şaşkınlıkla “Nereye gideceğiz, tabii ki dün akşam gittiğimiz yere” der. “Efendim bu akşam başka bir yere gitsek, dün oraya gitmiştik” deyince, Buffett “Niye riske gireyim, dün akşam yediğim et güzeldi, niye işi şansa bırakayım?” cevabını verir.

Divan’dan şaşmam
İSTANBUL’DA İKİ KLASİKKısa süreli İstanbul ziyaretlerimde yeni açılan yerlere nadiren gidiyorum. Çünkü zaman kıymetli. Kahvaltı ve öğle yemeklerinde Bebek Divan’ı tercih ediyorum. Şimdiye kadar hiç sürprizle karşılaşmadım. Kuzu tandır, hünkar beğendi, su böreği, incik kebap ve rokoko, ne yediysem her zaman aynı lezzette... Gayrettepe Divan da aynı şekilde… Geçenlerde akşam yemeği için gittim. Aynı nefaseti ve değişmeyen çizgisiyle beni hiçbir zaman mutsuz göndermedi.

İtalyan’da, Da Mario
Bir diğer tercih ettiğim mekan Etiler’deki Da Mario... Açıldığı günden beri aynı lezzetle hizmet veren Da Mario, tesadüfen bunca yıl ayakta kalmadı. Sıcak ortamıyla, yazlık bahçesiyle ve titiz servis personeliyle mekanda pizza, makarna, burrato, salata ve tatlılar, gerçekten size İtalya’da iyi bir lokantada yemek yiyormuş hissini veriyor.
Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğimde damak zevki çok güçlü olan Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky’i görünce, insanların doğru adreste buluştuğuna bir kez daha tanık oldum. Da Mario’da nezih bir ortamda İtalyan mutfağının en güzel yemeklerini tadıyorsunuz. Yemeklerin yapımında kullanılan malzeme seçimi, hemen kendini belli ediyor. Adeta kendinizi evinizde hissediyorsunuz burada... İtalyan mutfağının en iyi örnekleri mevcut. 25 yıldır bir mekan aynı kalitede devam ediyorsa, klasik olmuştur artık. İş arkadaşlarınızla veya konuklarınızla gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz mekanı, özel günleriniz için de tercih edebilirsiniz.
Ne yediğimi bilmek ve mutsuz ayrılmamak için son zamanlarda en çok tercih ettiğim iki mekan Divan ve Da Mario... Macera aramaktan yorulduğum zamanlar, doğruca bu adreslere
yöneliyorum.

İSTANBUL’DA İKİ KLASİK