Dünya
22.05.2016 - 17:35 | Son Güncelleme: 22.05.2016-17:37

Cameron'dan şok Türkiye açıklaması: 3000 yılından önce...

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasının 3000 yılından önce mümkün gözükmediğini söyledi. Cameron açıklamasında “Türkiye yakın zamanda Avrupa Birliği’ne katılacak gibi gözükmüyor. 1987’de başvurmuşlardı. Gösterdikleri gelişim oranına bakılırsa, son tahminler yaklaşık 3000 yılında katılabileceklerini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Sitene Ekle

AA

İngiltere'de yaklaşan AB referandumunda Türkiye'nin AB  üyelik süreci önemli bir kampanya malzemesine dönüşürken, Başbakan David Cameron  "Türkiye’nin AB’ye girmesi uzak bir ihtimal. Bugünkü ilerleme hızıyla bunun  gerçekleşme ihtimalinin belirmesi bile on yıllar alacaktır." dedi.

İngiliz ITV televizyonunda katıldığı programda konuşan Cameron,  İngiltere’nin AB’den ayrılması için kampanya yürütenlerin İngiliz halkına  "Türkiye’nin AB’ye girmesini engelleyemeyiz, o nedenle bizim çıkmamız için oy  kullanın.” çağrısı yaptığını ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

"Türkiye’nin AB’ye girmesi uzak bir ihtimal" ifadesini kullanan  Cameron, "Bugünkü ilerleme hızıyla bunun gerçekleşme ihtimalinin belirmesi bile  on yıllar alacaktır. O aşamada bile hayır diyebilecek durumda olacağız.” diye  konuştu.

İngiltere’nin de bütün diğer AB üyelerinin de herhangi bir ülkenin  AB’ye girmesini veto hakkı bulunduğunu belirten Cameron, Türkiye'nin üyelik  süreciyle ilgili olarak “1987’de başvurdular. Bugünkü ilerleme hızıyla AB’ye  girmeleri en son tahminlere göre 3000 yılı civarında olur muhtemelen.” ifadesini  kullandı.

"AB'NİN TÜRKİYE'Yİ DIŞARIDA TUTACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

İngiltere'nin 23 Haziran'da yapacağı referandumda AB'den ayrılması  için  kampanya yürüten Silahlı Kuvvetler Bakanı Penny Mordaunt yaptığı  açıklamada, Türkiye’nin 8 yıl içinde AB’ye üye olacağını ve İngiltere’nin bunun  önleyecek pozisyonda olmadığını söylemişti.

Sığınmacı krizinin AB üzerinde Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili baskı  yarattığını savunan Mordaunt, "AB'nin Türkiye'yi dışarıda tutacağını  düşünmüyorum. Bence Türkiye AB'ye girecek. Sığınmacı krizi de işleri bu yöne  itiyor." demişti.

Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk gibi ülkelerin  AB’ye üye olmasıyla bu ülkelerdeki suçluların İngiltere’ye akın edeceğini savunan  Mordaunt, “Bu ülkelerin pek çoğunda suç oranları yüksek, çeteler ve terör  hücreleri var. Yoksulluk da önemli düzeyde.” ifadesini kullanmıştı.

TÜRKİYE KAMPANYA MALZEMESİ

Hükümetteki Muhafazakar Parti, AB üyeliği konusunda ikiye bölünmüş  durumda. Başbakan David Cameron bakanları referandum konusunda kişisel görüş  açıklamakta serbest bırakırken, hükümet politikasını AB üyeliğini sürdürmekten  yana belirledi.

Referandum sürecinde Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri muhafazakar  siyasetçiler için malzeme oluşturuyor. İngiltere'nin AB'den çıkmasını savunan  muhafazakar ve aşırı sağ gruplar zaman zaman Türkiye'yi karalayan ve AB  üyeliğiyle ilgili kuşku yaratan mesajlar veriyor.

CAMERON TÜRKİYE İLE SIKIŞTIRILIYOR

İngiltere’nin AB’de kalmasından yana kampanya yürüten Başbakan Cameron  daha önce Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği açık destek nedeniyle eleştiriliyor.

AB’den ayrılmak için kampanya yürüten gruplar, Cameron’ın 2010’de  Ankara’da düzenlediği basın toplantısında kullandığı " 'Türkiye kampı koruyabilir  ama çadıra giremez.' denilemez. AB’ye üyeliğiniz için mümkün olan en güçlü  destekçiniz olarak kalacağım.” sözlerini sık sık gündeme getiriyor.

Cameron’ın da referandum öncesinde Türkiye ile ilgili olumlu tavır  almaktan kaçındığı görülüyor.


En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.