Ankara

Yerel Haber
19 Ağustos 2019 - 12:14

Çankaya Belediyesi, Terk Edilen Hayvanlara Sahip Çıkıyor

Çankaya Belediyesi, terk edilen hayvanlara sahip çıkıyor

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, köpeklerin terk edilme nedenleri arasında şehir değişikliği, komşuların rahatsız olması ve maddi yetersizliklerin yer aldığı belirtildi.
Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 2019 yılının ilk 7 ayında 745 sokak hayvanını sahiplendirirken barınağa terk edilen 493 hayvana da sıcak yuva oldu. Ağırlıklı olarak yavru köpeklerin barınağa terk edildiğini belirten yetkililer, hayvan sahiplenmenin sadece sevgi değil, sorumluluk ve emek gerektirdiğini söyleyerek, "Köpeklerin terk edilme nedenleri arasında şehir değişikliği, komşuların rahatsız olması, maddi yetersizlikler yer alıyor. Bir hayvan sahiplendiğiniz zaman artık evinizde sizinle birlikte yaşamaya çalışan bir canlı olduğunu, onun da kendine ait karakteri, davranış biçimleri ve rutinleri olduğunu bilmelisiniz. Sevgi hayvanlar için olmazsa olmazdır; ancak bir hayvanın tek ihtiyacı sevgi değildir. Özellikle yavru köpekler tuvalet eğitiminden ev eşyalarına zarar vermemeyi kapsayan temel itaat eğitimlerini sahiplerinden öğrenmelidir. Çünkü bu tür bir ilişki köpek ile sahibi arasındaki bağı güçlendirir, köpeğin daha sosyal, sorunsuz ve apartman yaşamına daha uygun bir canlı olmasını sağlar" dedi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.