Gündem
17.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.06.2013-2:30

Cenaze törenine polisten barikat

Sarısülük’ün Kızılay’a götürülmesi engellenen cenazesi, pazarlıklar sonucunda cemevinden kaldırıldı. Cenaze törenine 10 bin kişi katılırken, cenazeyi Kızılay’da bekleyenlere sert müdahale yapıldı

Sitene Ekle

MERİÇ TAFOLAR, ÜNAL ÇAM Ankara

Taksim Gezi Parkı protestolarının Ankara ayağında polis kurşunuyla başından vurularak ölen Ethem Sarısülük’ün cenazesi için Kızılay’da düzenlenmek istenen anma, polisin sert müdahalesine sahne oldu. Polis, Sarısülük’ün cenazesinin Kızılay’a getirilmemesi için kalabalığı cenaze aracını da abluka altına alarak saatlerce bekletirken, Kızılay’da toplanan kalabalığa da saatlerce tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Dün Ankara’da 100’ü aşkın kişi gözaltına alınırken gaz bombası kapsülleriyle 2 kişi yaralandı.

Kavşak önünde yol kesti
1 Haziran’da Kızılay’da başına giren polis kurşunu nedeniyle 14 gün yaşam savaşı veren, cuma günü yaşamını yitiren Sarısülük, dün toprağa verildi. Dün sabah Sarısülük’ün cenazesini taşıyan araç ile ailesi ve arkadaşlarını taşıyan 4 otobüslük konvoy, Batıkent Cemevi önünden Kızılay’a doğru hareket etmek istedi. Araçların önünü Batıkent Kavşağı’nda jandarma takviyesiyle kesen polis, aileye “Cenaze aracının Kızılay’a götürülmesine izin verilmeyeceğini” duyurdu. Bunun üzerine aile fertleri, cenaze aracını Sıhhiye’de bırakabileceklerini, Kızılay’a yürüyüp anmayı yapabilecekleri önerisini polise sundu. Ancak bu teklife de vize çıkmadı. Sarısülük’ün avukatlarının talepleri de reddedildi. Sarısülük’ün bir yakını, “Bizim inancımızda yiğit düştüğü yerde anılır, neden izin vermiyorsunuz” diye tepki gösterdi.

Cenazeye barikat, anneden tepki
Bu sırada konvoyun önünde konuşlanan Çevik Kuvvet polisi cenaze aracı ile konvoydaki diğer araçların arasına girdi. Bu sırada anne Sayfı Sarısülük’ün, bulunduğu aracın önüne kadar gelen polis memurlarına, oğlunun fotoğrafını göstererek, “Oğlumu görmeme bile izin vermiyorsunuz, yanına gitmeme izin vermiyorsunuz bari çekilin de fotoğrafını olsun göreyim” diyerek serzenişte bulunması duygulu anların yaşanmasına neden oldu, buna karşın çevik kuvvet polisinin yerini değiştirmemesi tepki çekti.
Kavşak önünde bekleyen polis yetkililerinin, aileye “Kızılay karıştı, cenaze cemevine giderse orası da karışır, bu kadar kalabalığı cemevine bırakamayız. Cemevine gitmeyin, doğrudan Çorum’a gidin” dedikleri belirtildi. Bunun üzerine Sarısülük’ün ağabeyi “Dini ritüellerimize de mi karışıyorsunuz” diyerek karara tepki gösterdi. Gök’ün İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile temas etmesinin ardından yaklaşık yarım saat kavşak önünde bekleyen gruba “cemevine gitme vizesi” çıktı.
Yaklaşık on bini aşkın protestocunun dolduğu Kızılay Meydanı’na bu sırada güvenlik güçleri eylemcilere gaz bombası ve basınçlı su ile müdahalede bulundu. Onlarca kişinin yaralandığı müdahale sırasında Dilan Dursun ve Volkan Altunkaya adlı protestocular ise biber gazı kapsülüyle başlarından yaralandı. Kızılay’da Sarıkülük’ün karanfillerle süslenen resmine bir polisin saldırısı ise son anda önlendi.

Gezi Parkı’ndan toprak geldi
Tören sırasında duygu dolu anlar yaşanırken, sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Ethem Yoldaş Ölümsüzdür” sloganları atıldı, “Hepimiz Ethem’iz, Katilini İstiyoruz” afişleri taşındı. Kızıl bayrağa sarılan cenazeye, kalabalık karanfiller attı. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün taraftar grubu Çarşı da Gezi Parkı’ndan getirdiği bir kavanoz toprağı Sarısülük’ün ailesine verdi.
Bareti tabutunda
Bu arada OSTİM’de çalışan Sarısülük’ün kullandığı baretin de tabuta çivilendiği görüldü. Tören sırasında gruba parti ve örgüt flamalarını kaldırmaları uyarıları yapıldı. Annesi ve kardeşleri tabutun yanından ayrılmazken, törene katılan binler törenin ardından cenazeyi Sarısülük’ün evine kadar uğurladı. Sarısülük’ün naaşı buradan toprağa verileceği Sungurlu’ya götürüldü.
Ağabeyi sert konuştu
Sarısülük için Kızılay Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan anma töreni için gelenler ise sert müdahale ile karşılaştı. Sabah erken gelen grup, Sarısülük’ün vurulduğu yere karanfil bıraktı. Burada Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, “Bizim çocuklarımızı, bu halkın evlatlarını katledenler onun son yolculuğuna, güneşe yolculuğuna izin vermiyorlar. Bu halk şunu bilsin ki bu alçaklardan hesap sorulacaktır. İnsanların üstüne gaz bombaları, TOMA’lar sürerek katliam provası yapılmaktadır. Bu katliam provalarını yapanlar, AKP hükümeti, bu faşizan devlet, polis şunu çok iyi bilsin; artık halk sokaklarda, artık halk barikatlarda ve asla çekilmeyecekler” dedi.On bini aşkın kişi uğurladı
Batıkent Cemevi’ne on bini aşkın vatandaş gelerek törene katıldı. Cemevi önüne kurulan ses otobüsünden, sık sık Kızılay’a giden ve polis müdahalesine maruz kalan vatandaşların da cemevine gelmeye çalıştığı anonsu yapıldı. Cemevine CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Candan Yüceer, Orhan Düzgün, Aylin Nazlıaka ve Malik Ecder Özdemir ile KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Alevi derneklerinin yöneticileri de geldi.  Sarısülük’ün cenazesi yaklaşık 5 bin kişilik kalabalık grup eşliğinde Çorum’a  götürüldü. Mustafa Sarısülük, ağabeyinin tabutunun başından ayrılmadı. Mezarlıkta da vatandaşlar slogan atmaya devam etti. Burada açıklama yapan Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, “Ethem’in katili bir polis. Neden katil devlet diyoruz? Neden katil polis diyoruz. Bu polisin kim olduğunu Vali biliyor. Emniyet Müdürü biliyor. İçişleri Bakanı biliyor. Devlet bu polisi neden koruyor. Hala neden bu polisin kimliği açıklanmadı?” dedi. Daha sonra Sarısülük’ün cenazesi  toprağa denedildi.

 


Etiketler: cemevi
Bilgi Yarışması1997'de Eurovision'da 3. olan Şebnem Paker'in söylediği "Dinle" şarkıyı kim yazmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.