11.08.2017 16:12 | Son Güncelleme:
AA

Ceylan: Atıkları tekrardan üretimde zorunlu hale getiriyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan,  "Yeni hazırlayacağımız atık ambalaj yönetmenliğinde cam ambalajlı atıkları  tekrardan üretimde zorunlu hale getiriyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ceylan, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde özel bir firmanın yaklaşık 49  bin metrekare alan üzerine kuracağı cam ambalaj ve atık cam geri dönüşüm  tesisinin temel atma törenine katıldı.

Cam ambalaj atıkların geri kazanılması ve sanayide kullanılması  konusunda çabaların olduğunu kaydeden Ceylan, "Ambalaj atık yönetmeliğimizi  yeniliyoruz. Bu anlamda ambalaj atıkların sanayiye kazandırılması konusunda da  büyük bir çaba bulunmaktadır." diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde cam ambalajı atıklarının ciddi oranda yeniden  üretim sürecine dahil edildiğini dile getiren Ceylan, şöyle devam etti:

"Bizim ülkemizde çok daha düşük seviyelerdedir. Yeni hazırlayacağımız  atık ambalaj yönetmenliğinde cam ambalajlı atıkları tekrardan üretimde zorunlu  hale getiriyoruz. Yüzde 22 oranında bu atıkların üretim tesislerinde  kullanılmasını zorunlu hale getireceğiz. Bu da maliyetlerde önemli düşüşler  sağlayacak. Özelikle enerji kullanımında da çok önemli avantajlar teşkil edecek.  Türkiye’de ve bölgemizde ilk olan bu tesis sadece atık camları bir araya  getirmeyecek aynı zamanda renkleri, taş ve silikon gibi benzeri materyalleri  birbirinden ayırmayı kapsayan entegre bir tesis."

Ceylan, bu gibi tesislerin ülke genelinde çoğalmasını arzu ettiklerini  sözlerine ekledi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Pınarbaşı ise Türkiye'nin en  büyük cam geri dönüşüm tesisinde yıllık 175 bin ton cam kırığının geri  dönüşümünün sağlanabileceğini ifade ederek, tesisin yaklaşık maliyetinin 35  milyon lira olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tesisin temeli atıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0