Dünya
26.01.2015 - 16:45 | Son Güncelleme: 26.01.2015-18:37

Çipras dini yemin etmedi

Yunanistan’daki seçimlerden zaferle çıkan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras (Çipras) Başpiskopos Ieronimos huzurunda yemin etmedi. Çipras, sadece siyasi yemin etti.

Sitene Ekle
Yunanistan'da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde zafer elde eden Radikal Sol İttifak (SYRİZA) lideri Aleksis Tsipras (Çipras), Yunanistan Başbakanı olarak dini yemin etmedi.
 
BAŞPİSKOPOS HUZURUNA ÇIKMADI
 
Dünya basınının yakından takip ettiği, Atina'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen yemin törenine Çipras, kravat takmadan geldi. Çipras, ayrıca yemin töreninin yapılacağı salonda yeni görevini devralmak için Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ı beklerken basın mensuplarına gülümseyerek görüntü verdi. Çok sayıda Yunan bakanın da hazır bulunduğu yemin töreni, Cumhurbaşkanı Papulyas'ın salona gelmesi ve Çipras ile tokalaşmasıyla başladı. Ateist olduğu bilinen Çipras, saraydaki törende başbakanlık görevini devralırken, Başpiskopos'un huzuruna çıkmadan yalnızca politik yemin ederek görevine başladı.
 
İNCİL'E EL BASMADI
 
Yunanistan'ın yeni başbakanı Çipras, atılan imzaların ardından patlayan flaşlar karşısında basın mensuplarına elini göğsüne götürerek teşekkür etti. Aleksis Çipras'ın yasalara göre kabineyi kurarken papaz huzurunda İncil'e el basarak yemin etmesi gerekiyordu.
Dünyada pek çok haber kanalının canlı yayınladığı Çipras’ın yemin fotoğrafları ve görüntüleri sosyal medyada da hızla yayıldı. 
 
40 yaşında Başbakan olan Çipras,  150 yıldır bu koltuğa en genç yaşta oturan isim oldu.
 
 

Bilgi YarışmasıGezilip görülen yerleri, oralardaki insanların yaşantılarını, geleneklerini anlatan düzyazıya ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Özgürlügün Ülkesi" isimli parça hangi grubumuza aittir ?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.