Şırnak

Yerel Haber
13 Aralık 2015 - 17:42

CİZRE’DE HALK VE ÖĞRETMENLER İLÇEYİ TERK ETMEYE BAŞLADI

IHA

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden korkan halk ilçeyi terk etmeye başlarken, öğretmenler de memleketlerine gönderildi.
Cizre’de hendek, barikat ve patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi için sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden endişe duyan ilçede görev yapan öğretmenler memleketlerine gönderilirken, evleri hendeklerin olduğu mahallelerde bulunan vatandaşlar da ilçeyi terk etmeye başladı. Öğretmenlerin memleketlerine gitmeleri yönünde talimat verilmesiyle eğitimciler ilçeyi terk etmek için otogara gitti. Ancak eli silahlı yüzleri maskeli PKK’lılar otobüslerin otogardan çıkışına izin vermeyince öğretmenler ilçeyi yürüyerek terk etti.
Öğretmenlerin ilçeyi terk ettiğini duyan Cizreliler de sokağa çıkma yasağının ilan edileceği endişesi ve korkusuyla her şeylerini geride bırakarak yürüyerek ilçeyi terk etmeye başladı. Vatandaşlar yağışlı havaya rağmen çocuklarını alarak ilçeden ayrıldı. PKK’lılar ilçenin birçok noktasında araçları durarak kontak anahtarlarını alıp yolları ulaşıma kapattı.
HALK MARKETLERE AKIN ETTİ
Öte yandan, sokağa çıkma yasağı ilan edilmeden önce halk marketlere akın etti. Yasaktan önce Cizre halkı, yiyecek içecek stoğu için marketlerden alışveriş yaptı. Reyonların boşaldığı market kasalarında uzun kuyruklar oluştu. İhtiyaçlarını karşılayan vatandaşlar, koşarak evlerine gitti. Alışveriş için koşturan vatandaşların büyük tedirginlik yaşadığı görüldü.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.