Dünya
13.04.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.04.2015-2:30

Clinton ilk kadın başkan olmak için resmen aday

ABD’nin eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, 2016 seçimlerinde Demokrat Parti’den başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Sitene Ekle

Dün kendi sitesine koyduğu video ile adaylığını duyuran Clinton, “Amerikalılar zor ekonomik zamanlardan geri döndü. Amerikalıların her gün bir şampiyona ihtiyacı var ve ben bu şampiyon olmak istiyorum... Bu yüzden sizin oylarınızı kazanmak için yollara düşüyorum çünkü zamanı geldi, bu yolculukta bana katılmanızı umuyorum” dedi.
Clinton’ın önce iki ön seçimin gerçekleşeceği Iowa ve New Hampshire’a gitmesi bekleniyor. Clinton 2008’de de aday olmuş, ancak Demokratların önseçimlerinde Barack Obama’ya karşı kaybetmişti.

Kesin gözüyle bakılıyor
Clinton’ın bu kez karşısında güçlü bir rakibi bulunmadığı için Demokratların ön seçimlerini kazanacağı düşünülüyor. Clinton’ın asıl sınavı son dönemde siyasi rüzgârı arkalarına alan rakip parti Cumhuriyetçilerin adayını seçimlerde yenmek olacak. Ara seçimlerde Kongre’de Cumhuriyetçiler başarı elde etmişti. Clinton kazanırsa, kendi deyimiyle “en sert cam tavanı kırarak” ABD’nin ilk kadın başkanı olacak. Clinton’ın aday olacağına kesin gözü ile bakılırken, Cumhuriyetçilerden gelecek saldırıları bir süre boyunca savuşturabilmek adına adaylığını açıklamayı ertelemişti. Cumhuriyetçiler Clinton’ı şeffaf olmamak ve hukukun üstünde davranmakla suçluyor.


Bilgi Yarışması"Mecburi" sözcüğünün karşıt anlamlısı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihi hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.