07.06.2016 08:33 | Son Güncelleme:

Clinton hem yerini garantiledi hem de tarihe geçti

ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday adaylarından Hillary Clinton partinin başkan adaylığını garantileyecek delege sayısına ulaştı. Clinton, ABD'nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday  adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, hafta sonu Puerto Rico'da  yapılan ön seçimler sonucunda Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyecek  delege sayısına ulaştığı bildirildi. 

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre Demokratların aday  adaylarından Clinton, pazar günü Puerto Rico'da yapılan ön seçimlerden 68 delege  daha kazanarak süper delegelerle 2 bin 384 delegeye ulaştı.

Son ön seçimlerin ardından ulaştığı bin 812 delegesine ilaveten 572  süper delegesinin de desteğiyle 2 bin 384 delegenin desteğini alan Clinton,  böylece Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantilemek için gereken 2 bin 383  delege sayısını aşmış oldu.

Bu sonuçla ABD'nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın  başkan adayı olarak tarihe geçen Clinton, "Eşi benzeri görülmemiş tarihi bir anın  eşiğindeyiz ancak hala çok çalışmamız gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Demokratların ön seçim süreci yarın Kaliforniya, Montana, New Jersey,  New Mexico, Kuzey Dakota ve Güney Dakota eyaletlerindeki ön seçimlerin ardından  14 Haziran'da başkent Washington DC'deki ön seçimlerle sona erecek.

TRUMP BAŞKAN ADAYLIĞINI GARANTİ ALTINA ALMIŞTI

Cumhuriyetçi Parti'de ise emlak milyarderi iş adamı Donald Trump,  rakiplerinin çekilmesinin ardından 26 Mayıs'ta bin 237 delegeye ulaşarak başkan  adaylığını garanti altına almıştı.

Ancak her iki partide de kesin başkan adayları temmuz ayında yapılacak  parti kurultaylarında belli olacak. Demokrat Parti Kurultayı 25-28 Temmuz'da  Philadelphia'da, Cumhuriyetçi Parti Kurultayı ise 18-21 Temmuz'da Cleveland'da  gerçekleştirilecek.

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0