Geri Dön

Akordeon paça ve ten rengi çorap yasak!

24 saat yetmiyor” diye yakınan metropol insanın her türlü soru ve sorununa çözüm üreten, onların hayatına 25’inci saati ekleyen destek hizmeti Back-up şimdi de aynı hizmeti kurumsal boyutta şirketlere sunuyor.

Akordeon paça ve ten rengi çorap yasak!

Back-up Corporate adıyla verilen bu hizmetlerin arasında stil danışmalığı da var. Gazete yazılarından tanıdığımız Tülin Kermen üstlenmiş bu görevi. İş hayatının kalbinin attığı Maslak’ta buluştuğumuz Kermen’in bu konuda katı kuralları yok. “Hepimiz az çok giyinmeyi biliyoruz diye düşünüyorum, sadece nasıl algılanmak istediğini bilmen gerekiyor. Kıyafetler insanların verdiği sessiz mesajlardır, ne mesaj verdiğine dikkat etmelisin” diyor.

* Kurumsal stil danışmanı olarak nasıl bir hizmet sunuyorsunuz şirketlere?

İş hayatına gençler geliyor artık. Şöyle bir örnek vereyim; bir kurumsal eğitim sırasında bir arkadaş “Ben CV’imle bu işe giriyorum. Ama dövmem, küpelerim, giyim şeklim de benim kişiliğimin birer parçası, neden benden karakterimi görmezden gelmemi istiyorsunuz?” dedi. Orada durdum. Eskiden olsa “Dövmelerimi niye gizleyeyim, Cem Boyner’in de dövmeleri var.” dendiğinde “Cem Boyner olduğunda dövmelerini açarsın” derdim. Fakat hayat değişiyor, insanlar çok daha hızlı ilerliyor. Daha kemikleşmiş, yaşlanmış demeyeceğim, uzun süre çalışanların da hep aynı şeyleri giyindikleri için bir rahatsızlıkları oluyor. Tecrübeyle yaşlanma arasındaki o bağı nasıl göstermeyiz, nasıl kendimizi daha iyi hissederiz gibi sorunları oluyor. Seminerlerde de öncelikle topluca birşeyler anlatıyorum sonra da bire bir görüşüyorum onlarla. Onlara bir hap sunmuş oluyorum ben. İnternetten de bir sürü şeye bakabilirler fakat kayboluyorlar. Böyle bir şey için vakitleri yok.

* Erkekler için birkaç ipucu alalım...

En önemli şey rica ediyorum şu akordeon paçadan vazgeçsinler. Bu paça nereden çıkmış biliyor musunuz? Amerika’da ilk bu talk showlar ve haber bültenleri için sponsor almaya başladıklarında giysileri iade ettikleri için paçaları kesemiyorlar, onun yerine kıvırıyorlar. Öyle olunca da paçası akordeon tipi duruyor. Böyle böyle insanlar bunun doğru olduğunu düşünmeye başlamışlar şuursuz bir şekilde. Halbuki paçanın ayakkabının topuğunda bitmesi lazım. Akordeon paça bol pantolon giyiyorlar, bacakları kısalıyor. Erkeklerin çoğu bir zaman spor yapmış oluyor, iş hayatıyla birlikte sporu bırakınca göbek de oluyor mu, bir de atlet giyiyorlar mı beyaz gömleğin içine! Olur iş değil! Lütfen o “Basri atleti” yerine daha geniş askısı olan kolsuz tişörtler giysinler. Her yerde satılıyor onlar, Marks&Spencer, Ayyıldız... Üçüncü ricam da koli gibi geniş vatkalı ceketleri giymesinler, ceket seni dik göstermeli ama Robocop gibi de değil.

* Kadınların en sık yaptığı hatalar neler?

Ten rengi çorap... Neyin peşindeler! Rica ediyorum ellerini bacaklarının yanına tutsunlar o bacak rengiyle el rengi tutuyor mu birbirini. O saçlar... Uzunsa toplayacaklar. Asansöre biniyorsun adamın ceketinin düğmesine takılıyor. Filmlerde öyle biriyle tanışılıyor, gerçek hayatta öyle bir şey yok. Saçın koptuğuyla kalıyor. Ya da fön çektirsinler. Evde kendileri de çekebilirler. n

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber