Geri Dön

Ayaklara en çok botoks ve bilek inceltme yapılıyor

Ayaklara yapılan estetik müdahaleler terlemeye karşı botokstan başlıyor, yapay taban enjeksiyonuna kadar varıyor

Ayaklara en çok botoks ve bilek inceltme yapılıyor

Bütün kış kalın botların, çizmelerin içinde kapalı kalan ayaklar da yaz gelince özgürlüğünü ilan ediyor. Ayakkabı mağazalarının vitrinlerine birbirinden şık stilettolar, sandaletler art arda diziliyor. Jimmy Choo, Christian Louboutin, Manolo Blahnik gibi meşhur ayakkabı tasarımcılarının yüksek topuklu, açık ayakkabı modelleri kadınların rüyalarını süslüyor.
Görenleri kıskandırmak için sadece bu güzel ayakkabıları ayağa geçirmek yetmiyor, ayakların da güzel görünmesi şart. Hatta pedikür yaptırmak bile yeterli değil. Çünkü ayak güzelliğine o kadar çok önem veriliyor ki, kadınlar bu uğurda ayak estetiği operasyonları yaptırıyorlar. Pek çok estetik trendi gibi bunun çıkışı yeri Los Angeles. Ve Amerika’da kadınlar ayaklarının en çok Sarah Jessica Parker, Jessica Alba, Jennifer Connelly gibi ünlü yıldızların ayaklarına benzemesini istiyorlar.
Kadınlar ayaklarını onların ayaklarına benzetmek isterken, pek çok Hollywood yıldızının da en çok başvurduğu ayak operasyonlarından birinin ayak bileği inceltilmesi olduğu biliniyor. Marilyn Monroe’nun da altı ayak parmağı olduğu ve bu yüzden ayaklarından utandığı rivayet ediliyor ama ayaklarınızı çirkin buluyorsanız artık plastik cerrahide bunun da çözümü var. Amerika’da ayakların güzelleşmesi için başvurulan yöntemler arasında, topuklu ayakkabı giyerken ağrı ve sızlama olmaması için ayaklara “yapay ayak tabanı enjeksiyonu” uygulaması bile var. Fakat Türkiye’de doktorlar henüz böyle bir taleple karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Ayak estetiği konusunda sıklıkla karşılaşılan diğer talepler; parmak düzeltme, bilek inceltme, botoks ve kemik törpülenmesi.
Tabii ayak vücudun bütün ağırlığını taşıyan çok hassas bir organ olduğu için bütün uzmanlar bu tür uygulamalar yapılırken çok hassas ve dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.


“Damarların görünmemesi için yağ ve kök hücre enjekte ediyoruz”

Prof. Dr. Cihat Nazmi Baran (Yeditepe Üniversitesi)
Ayak estetiğinin olmazsa olmazları arasında; smart lipo, jet peeling ve kılcal damar tedavisi gibi uygulamalar yer alıyor. Yaşlanma veya cilt inceliği neticesinde iskelet modelin çok fazla ortaya çıkması, derinin buruşuk ve yıpranmış bir görünüm alması gibi sorunlarla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Cilt altı damar yapılarının görünür hale gelmesini engellemek için yağ ve kök hücre enjeksiyonu da yaptığımız uygulamalardan biri. Ayakta uzun süre durma ya da hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan şiş ayakların tedavisi için “triactive lazer” adlı bir tedavi uygulayabiliyoruz. Kusursuz ayak görünümü isteyen hastalarımızdan sıklıkla gelen talepler arasında; topuk bölgelerinde ortaya çıkan pullanma ve sertleşmeyi yok etmek, ayak cildinin kırışıklıklardan arınması, pürüzsüz ve gergin bir ayak derisi isteği yer alıyor.

“Kemiklere yönelik işlemler risklidir”

Prof. Dr. Akın Yücel
Ayak estetiği konusunda pek çok kadının kabusu kalın ayak bilekleri. İdeal ayak bileği, tüm kültürlerde ince ve zarif olarak tanımlanır. Tıp da ideal bir ayak bileğini ince, üzerinde belirgin şekilde toplardamar görüntüsü içermeyen ve kemik çıkıntıları olmayan bilekler olarak nitelendiriyor. Yurtdışında uzun zamandan beri uygulanan ve son dönemde Türkiye’de de çok sayıda kadın tarafından tercih edilen ayak bileği estetiğinde bölgedeki yağ dokusu azaltılır. Ayak bileği operasyonunu daha çok 25-30 yaş arasındaki kadınlar tercih ediyor. Bu kadınlar yüksek topuklu ayakkabılar giymek mecburiyetinde olan iş kadınlarından oluşuyor. Mesleği mankenlik, modellik, ya da gösteri sanatları ile ilgili olan genç kadınlar ile hostesler tarafından da yaptırılan bir operasyon. Bilek ve kemiğe yönelik işlemler risk taşıyor.

“Terlemeyi önlemek için ayaklara botoks yapıyoruz”

Op. Dr. Tunç Tiryaki
Ayak estetiğiyle ilgili bana bugüne kadar çok uçuk bir talep gelmedi. Türkiye’de bunun henüz yaygın olduğunu da düşünmüyorum. Ayağın estetik olarak kötü görünmesinin en yaygın sebeplerinden biri ayak kemiğinin dışarı doğru çıkması, o ameliyatı da ortopedistler yapıyor. Ama biz de ayak tabanına terlemeyi önlemek için botoks yapıyoruz.

“Ayak bileğinde fazla yağ varsa onu alıp inceltiyoruz”

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Ayak konusunda genellikle estetikten önce fonksiyon bozukluğu olup olmadığına önem verilir ama doğuştan fazla ayak parmağı olması gibi durumlarda estetik operasyon yapıyoruz. Ayak konusunda en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biri de ayak bileği inceltme. Ayak bileği kalınsa, fazla yağ varsa onu inceltiyoruz. Hatta çok inceyse yağ koyarak kalınlaştırabiliyor da... Ayak parmaklarında çarpıklıklar varsa onlar düzeltiliyor. Ya da ayakta yapışık parmaklar oluyor, onları açıyoruz. En çok üçüncü ve dördüncü parmaklar arasında yapışıklık sorunu oluyor. Eksik el parmaklarına estetik yapılabiliyor örneğin ama eksik ayak parmağı konusunda bir şey yapmıyoruz. Ayak estetiği konusunda bize en çok talep botoks konusunda geliyor. Botoks, ayak terlemelerinde bu yöntem çok tercih edilen ve etkili bir yöntem. n

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber