Geri Dön

“Banyoyu iki emzirme arası yaptırın”

Çocuk sağlığı uzmanı Dr. Aylin Şimşek: “Bebek açken çok ağlayacaktır. Tokken ise yediklerini kusma ihtimali artacaktır. Banyoda en uygun zaman iki emzirme arası”

“Banyoyu  iki emzirme  arası yaptırın”

Amerikan Hastanesi doktorlarından çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Aylin Şimşek, ailelerin yeni doğan bebeklerinin minicik bedenini yıkarken endişelenmek yerine o dakikaların tadını çıkarmaları için basit önerilerde bulundu.
* Hastaneden bebeğinizle eve döndüğünüzde, göbeği düşene kadar onu yıkamamanız gerekir. Göbeği düşmeden her gün bebeğinizi yıkarsanız, göbeği ıslanacak, dolayısıyla düşmesi gecikecek ve enfeksiyon riski artacaktır.
* Göbeği düşene kadar bebeğinizi yumuşak bir bezle ve cildine uygun bir sabunla silerek durulama yapabilirsiniz. İlk günlerde genellikle sadece ılık su ve pamukla temizlemek bile yeterli olacaktır.
* Bebeğinizin göbeği doğumundan sonraki yedinci ve onuncu günler arasında düşer. Göbekten kanama veya pis kokulu akıntı yoksa göbek bağı düştükten bir gün sonra bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

“Bebek günaşırı yıkansa yeter”
* Banyo için en uygun zaman iki emzirme arasıdır. Bebeğiniz ne aç ne de tok olmalı. Çünkü bebek açken
çok ağlayacak ve aile telaşa kapılacaktır. Tokken ise yediklerini kusma ihtimali artacaktır.
* Yeni doğan bebeğin hijyen açısından her gün yıkanması gerekmez. Günaşırı banyo yapması yeterlidir. Ama bebeklerin her gün yıkanması da sakıncalı değildir. Havaların çok sıcak olduğu günlerde her gün yıkanabilir.
* Şampuan ve sabunun her gün kullanılması ise bebek cildini kurutabilir. Bu ürünler günaşırı kullanılmalıdır. Şampuan gibi temizleyicilerin mümkün olduğunca organik olması, paraben ve alkol içermemesi gerekir.

“Bebeklerin cildi çabuk kurur, nemlendirsinler”
* Bebeklerin cildi genellikle çabuk kurur. O yüzden ailelerin her banyo sonrasında nemlendirici kullanmasında fayda var. Bu nemlendiricinin bebeğe masaj yaparak sürülmesi bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendirir.
* Bebeğinize banyo yaptırırken içme suyu kullanmanız gerekmez. Banyo suyunun ısısının vücut ısısı ile aynı derecede (37-37.5 derece) olması yeterlidir.
* Eğer bebeğiniz ilk banyosunda çok huzursuz olursa bir süre banyo yaptırmaya ara verebilir,
ilk başlardaki gibi su ve pamukla temizliğe devam edebilirsiniz.
* Özellikle emme düzeni oturmuş, bir aylık olan bir bebeğe akşamları düzenli olarak saat 18.00-19.00 civarında ılık bir duş aldırmak, uyku ritüeline alışmasına yardımcı olacaktır.
* Anneler banyo yaptırırken çocuklarını üşütmekten ve çocuğun kulağına su kaçırmaktan korkarlar. Banyo odasının sıcaklığının ayarlanması ve banyo sonrası bebeğin kulak kepçesi ve kulak halkasının
iyi durulanması halinde bu korkular yersizdir.

Önce bunları hazırlayın

* Pamuklu çubuklar
* Yumuşak bez veya sünger
* İki havlu
* Temiz bez ve giysiler
* Tarak veya yumuşak saç fırçası
* Banyo küveti
* Sıcaklığı ayarlanmış yıkama suyu ve durulama suyu
* Banyo tası
* Bebeğinizin cildine uygun saç ve vücut şampuanı

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber