Geri Dön

Bebekler de eğlenmek ister

6 ay-1.5 yaş arasındaki bebekler de eğlenmek ister. Peki onları güldürmek, hayattan zevk almalarını sağlamak için ne yapmak lazım? Oyuncaklar ve televizyon ebeveynlerin en çok tercih ettiği eğlendirme yöntemlerinin başında geliyor. Uzmanlar ise bu yaştaki çocukların anne-babayla bire bir ilişki içinde olacakları aktiviteleri tavsiye ediyor

Bebekler de eğlenmek ister

“Annenin bebeğe eşlik etmesi ona keyif verir”

GüneŞ Özen Urcan (Uzman psikolog)
* Yeni şeyler keşfetmek bebekleri çok heyecanlandırır ve eğlendirir. Aynı zamanda çevredeki pek çok uyaranla karşılaşma ve anne-babanın bebeğiyle kurduğu ilişki bebeğin kendisini keşfetmesi ve kimliğinin temellerini oluşturması için önemlidir.
* Bu dönemde anne-babanın eşliğinde bebeğin keşfine yardımcı olan oyunlar önemlidir. Bebeğe sunulacak ışıklı, sesli oyuncaklar ve hareket ettirebileceği nesneler ilgilerini çekecektir. Bu yaş kategorisindeki çocukları, anne ile ilişki içinde ki her etkinlik mutlu edecektir.
* Annenin, bebeğin ihtiyaçlarını anlayıp ona eşlik etmesi de önemlidir. Bebeğin ilgisini çeken şey her ne ise annenin fark edip eşlik etmesi eğlendiren, keyifli anlar yaşatan bir ilişki şekli olacaktır.
* Bazı anneler çocuklarını eğlendirmek için televizyonu sıklıkla kullanıyorlar. Televizyon çok hareketli, renkli ve sesli olduğu için elbette bebeklerin son derece ilgisini çeker ancak bu bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen bir etkinliktir. Fransa’da bebek kanallarının yasaklandığı bir kampanya başlatılmış ve kazanılmıştır. Bu kampanyada üç yaşa kadar çocukları ekran karşısından uzak tutmak önerilmişti. Daha sonrası için konuşacak olursak ebeveyn ile birlikte ekran çocuğun hayatına dahil olabilir.

Başka çocuklarla bir araya getirin

* Bu dönemde oyuncaklarda önemli olan eğitim değildir. Bebeğin kendini güvende hissettiği ortamda kendi keşiflerine olanak sağlayan oyuncaklar önemlidir. Bu ilk 1-1.5 yıllık sürede kesinlikle en önemli şey bebeğin çevresi ile
güvenli ve keyifli bir ilişki kurabilmesidir. Bu temel oluştuğunda ileriki yıllarda öğrenme süreci sağlıklı bir şekilde başlayabilir.
* Bebekler tabii ki başka çocukları fark eder. Onlara da yoğun merak duyarlar. Bu dönemde birlikte karşılıklı oyun oynamasalar da başka çocuklarla bir araya gelmek ve onları gözlemek de keyifli zaman geçirmelerini sağlar.

“Bay bay bile eğlendirebilir”

Gözde Erdoğan (Pedagog)
* 6-12 ay arası çocuklar için “Ce eee” oyunlarının başladığı dönemdir. Bu oyunlar ruhsal gelişimini de destekler. Bunun dışında “bay bay” yapmayı göstermek de çocuklar için bir eğlence unsurudur.

Marulları şarkılar eşliğinde yıkayın

* Yumuşak, sert veya hışırtılı yüzeylere dokunma bu yaş aralığındaki çocuklar için mutlu edicidir. Bunun akabinde ebeveynler çocuğun önüne bir ayıcık veya çıngıraklı bir top koyup bunlara ulaşması için çocuğun harekete geçmesini sağlayabilirler.
* Annenin ya da bebeğe bakan kişinin, bebeği televizyon karşısında uzun saatler bırakmasını onaylamıyoruz. Çocuklar televizyon izlerken mutluluk duygusu hissederler ama televizyonun interaktif bir şekilde kullanılması gerekir. Örneğin televizyondan öğrendikleri şarkıları günlük hayatlarında kullanabilirler, ekrandaki oyunlardan esinlenebilirler.
* Bu yaş aralığındaki çocuklar anne-baba yanındayken maksimum bir saat televizyon karşısında kalmalılar. Eğer anne mutluysa, çocuğun eğlenmemesi ve mutlu olmaması söz konusu değildir. Bu nedenle yemek yaparken, ev işi yaparken bebek yanlarında olabilir.
* Ev işlerinde kullandıkları aletlerle müzik yaparak ya da marulları şarkılar eşliğinde birlikteyıkayarak bile eğlenebilirler.

Bebekler de eğlenmek ister

Özgür Simav: “Bazı anneler çocuklarını eğlendirmek için televizyonu etkin şekilde kullanıyorlar. Burada sağlıklı iletişim ve etkileşim yoktur.”

“Televizyon bebek bakıcısı olmasın”

Öznur Simav (Pedagog)
* 6 ay-1.5 yaş arasındaki bebekler çevrelerinde olup bitenlere ilgi gösterirler. Altı aylık bir bebek elinde ses çıkaran çıngıraklara, yakın mesafedeki parlak renklerde cisimlere ilgi gösterir, onların hareketleri, sesleriyle eğlenir, 1.5 yaşındaki bebek ise yürütebildiği oyuncaklarla mutludur.

Ses çıkaran kitaplar, oyuncaklar alın

* Karşılıklı etkileşim içinde olmak, bebekleri çok eğlendirir. Bu nedenle anneler bir örtünün altına oyuncak saklayıp, örtüyü kaldırıp “Aaaa, burdaymış” gibi sözcüklerle hem iletişimi destekleyebilirler hem de bebeklerin çok hoşlandığı bir oyun oldu.
* Bazı anneler çocuklarını eğlendirmek için televizyonu etkin şekilde kullanıyorlar. Burada iletişim ve etkileşim yoktur. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için etkileşim içinde olmak önemlidir. Televizyon belki uyaran olabilir ancak tercih edilmemesi gereken bir uyarandır.
* Çok fazla televizyon izleyen bebeklerin konuşma gelişiminde geri kalma olasılığı yüksektir. Bu nedenle televizyon bakıcı olmamalıdır.
* Bebek televizyon izlemek yerine annesi ile mutfakta zaman geçirirse daha eğitici olur. İki yaşından sonra anne ile ortak paylaşımda bulunması amaçlı günde 10-15 dakika kadar televizyon izleyebilir.
* Bebeklerin eğlendirilmesinde, yaş gruplarına uygun oyuncaklar ve kitaplar kullanılabilir. Ses çıkaran kitaplar, oyuncaklar ilgi çeker.
* Bebekleri başka bebeklerle bir araya getirmek gözlem yapmalarını sağlar. Bebekler bu aylarda oyun kuracak gelişim düzeyinde değildir. Oyun oynamaktan çok birbirlerine bakmaktan keyif alırlar. Bu aynı zamanda öğrenmeye de yardımcı bir etkinliktir.

Kıvanç Tatlıtuğ'un mangal keyfiZaman zaman sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, bu kez mangal yaparken çekilen videosunu yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber