Geri Dön

Bu kampanyayla 10 kız okuyacak

Dilek Ergül çocukluk hayalini gerçekleştirmek için önümüzdeki hafta yelkenlisine atlayacak ve Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçecek. Ergül bu yolculuk sayesinde 10 kızın eğitimini üstlenmeyi umuyor

Bu kampanyayla 10 kız okuyacak

Dilek Ergül, West İstanbul Marina Marmara Açıkdeniz Yat Kulübü’nün bir üyesi. Başkanlığını Fenerbahçe’nin teknik direktörü Ersun Yanal’ın yaptığı bu kulüp şimdi bir sosyal sorumluluk kampanyasına imza atıyor. Dilek Ergül önümüzdeki hafta denize açılacak ve Atlantik Okyanusu’nu 9 metrelik yelkenlisi Symira ile geçecek. Bu sayede 10 kızın Darüşşafaka’da eğitim görmesi için de bir kaynak yaratacak.
Geçtiğimiz hafta Ersun Yanal ile bir araya geldiğimizde Ergül’le de tanışma ve konuşma fırsatı bulduk. Ergül 10 kızın eğitimine katkıda bulunacak olmaktan son derece mutlu. Kendisine göre önemli olan, bu kız çocuklarının sürekli olarak desteklenmesi. “Sadece bir kez yardım ederek kimseye fayda sağlayamazsınız” diyor Ergül. Bu motivasyonla yaklaşık 14 ay sürecek yolculuğundan da korkmuyor. Fakat kendisini destekleyen Ersun Yanal’ın, Ergül’ün yolculuğunun kolay geçmesi için bir isteği var: Ona bir iletişim sponsoru bulmak. Yanal bu sayede Ergül’ün okyanusun ortasında olsa bile yalnız kalmayacağını düşünüyor.

Ersun Yanal’ın da desteklediği bir sosyal sorumluluk projesine başlıyorsunuz. Tek başınıza okyanusu geçeceksiniz. Ne zaman başlıyorsunuz?

7 ya da 8 Haziran’da, hava durumuna göre yola çıkacağım.

Heyecanlı mısınız?

Heyecan ne zaman olacak biliyor musunuz? Cebelitarık Boğazı’nda.
Çünkü orası öyle bir yer ki oradan sonra geri dönüş yok.

Siz bu yolculuğu bir kampanyaya dönüştürdünüz. İnsanlar bu kampanyaya nasıl iştirak edecek?

Katkıda bulunmak isteyenler www.darussafaka.org internet sitesine girdiklerinde bağış türü sekmesini bulabilirler. Buradan da Rota Atlantik Yardım Fonu’nu seçerek yardım yapabilirler. Dünyanın her yerinden her para birimiyle bağış yapmak mümkün. Ayrıca 1863’e “Rota” yazarak gönderdiklerinde de 5 lira bağış yapmış oluyorlar. Ayrıca teknem Symina’nın gövdesini satışa çıkardım. 5 bin lira ve üzerinde bağış yapanlar sevdiklerinin isimlerini yazdırıyor. İsterlerse de firmalarının logosunu koyabiliyorlar.

Bu yardımlar 10 kızın eğitiminde değerlendirilecek bildiğim kadarıyla...

Evet. Her yardım Darüşşafaka’ya gidecek. Bildiğiniz gibi Darüşşafaka her yıl haziran ayında bir sınav yapıyor.
Bu sınava da anne ya da babasını kaybetmiş çocuklar girebiliyor. Türkiye’nin her yerinden çocuklar
bu sınava girebilir. Çocuklar sınavı geçtikten sonra da ailelerin durumu tespit ediliyor. Eğer ailelerin durumunun kötü olduğu ispatlanırsa çocukları okula kabul ediyorlar.
Ersun Yanal: 10 kız çocuğunun 15 yıllık eğitimini üstlenmek özel bir duygu. Dilek çok kutsal bir iş yapıyor. Çocukluk hayalini gerçekleştirirken aynı zamanda da hayırlara vesile oluyor. Arzum bu kampanya için bir iletişim sponsoru bulabilmek. Siz de bunu yazın. Dilek okyanusta yalnız kalmasın.
En azından internet sayesinde bizimle haberleşebilsin.

Bu proje için kontenjan mı yükseltecek Darüşşafaka?

Aynen öyle. 10 kız çocuğunu bu yardım kampanyasıyla birlikte biz okutmuş olacağız.

Ne kadar yardım topladınız?

Biz bunu açıklayalı henüz bir ay kadar oldu. Sanırım 7 ya da 8 bin lira kadar yardım topladık bu sürede. Tabii bu kampanya benim okyanusu geçeceğim
14 ay boyunca devam edecek. Amacımız 1 milyon lira toplayabilmek.

Libya Zirvesi'nden 'anlaşma' çıktıLibya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzenlenen konferans sona erdi. Libya Zirvesi sonrası Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada 'Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu.' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber