Bu odada bir gece kalmak 75 bin TL

‘Dünyanın en pahalı suit odaları’ listesinde Çırağan Palace Kempinski’nin geceliği 30 bin avroluk Sultan Suiti de var

Bu odada bir gece kalmak 75 bin TL

Dünyanın en pahalı suitlerini listeleyen CNN haberi şöyle diyor: “Boğaz manzarası, özel butler (uşak) hizmeti, gösterişli avizeler, muhteşem bir havuz, dönemin mobilyaları ve sanat eserleri... Ortalama bir oligark daha ne isteyebilir ki!” Bahsettiği yer, Beşiktaş’taki Çırağan Palace Kempinski’deki Sultan Suiti. Haberdeki bilgilerin çoğu doğru olsa da fiyatında bir hata var. Buranın gecelik ücreti, haberde söylendiği gibi 15 bin dolar değil. 30 bin avro, üstüne KDV.
Limuzin ve helikopterle transfer, son dakikada dahi olsa her türlü etkinlik ve restoran için VIP rezervasyon gibi imkanlar sunan suiti, butler’lardan Savaş Yılmaz anlattı.

* Suitin dekorasyonundan bahseder misiniz?

Suitin Hande Akın Tözün yeniledi. Osmanlı döneminde de konaklanılan bir oda olması nedeniyle 19’uncu yüzyıla uygun tarzda döşendi. Tavan süslemeleri, renkler, mobilya ve sütunlar Osmanlı barok tarzında uygulandı. Ana yatak odasında özel parke kaplama ve el dokuması Türk halısı, saray tarzı yatak ve yatağın üstünde Osmanlı tarzı tente, tavanda rokoko ve barok tarzı süslemeler bulunuyor. Misafir yatak odası ise Boğaz’ın ve eski İstanbul’un eşsiz manzarasına bakan büyük pencerelere sahip. Salonda ise Fausto Zonaro röprodüksiyonları var.

* Diğer suitlere kıyasla ne gibi artıları var?

Sarayın ve suitlerin özel bir girişi var, konukları bu özel girişte karşılarız. Misafirlerimiz dilerlerse, tekneyle butler’ların eşlik ettiği bir Boğaz turuna çıkabilir. Dilerlerse deniz yoluyla ulaşım için sarayın kendi rıhtımını kullanabilirler. İsteyen konuklarımızı havaalana ücretsiz olarak limuzinle bırakıyoruz. Hava yoluyla otele gelmek isteyen misafirlerimizse havaalanından otele 15 dakika süren bir helikopter transferiyle otelin kendi pistine iniş yapabilirler.

* Butler’lar neye göre seçiliyor?

Yabancı dil bilgilerinden, ‘prezentabl’ olmalarına kadar pek çok özellik göz önüne alınarak itina ile seçiliyor. İşleri ile ilgili olarak İngiltere’de kraliyet ailesi üyelerine hizmet veren kişileri eğiten Ivor Spencer Butler Okulu’nda özel eğitim alırlar.

* Butler’ların görev tanımı içinde neler yer alıyor?

Butler’lar 24 saat misafirlerin hizmetindeler. Misafirlerin her türlü isteklerini odaya servis edip tamamen kişiye özel hizmet veriyorlar. İstenilen her etkinliğe son dakika bile olsa VIP bilet sağlama, en gözde restoranlarda her an her saat VIP masa rezerve edebilme, özel alışveriş taleplerini yerine getirme, gerektiğinde mağazayı açtırabilme gibi misafirin ihtiyacı olabilecek her şey butler’ların görevi.

El yapımı mermer hamam

* 375 metrekare genişliğinde. 180 derece tam Boğaz manzarasına sahip Avrupa’nın en geniş suitlerinden biri. Ana ve misafir yatak odası olmak üzere iki odası var.
* Ebeveyn banyosunda yağmur duş ve buhar banyosu bulunuyor. Tüm bataryalar altın kaplama ve Swarovski kristallerden oluşuyor.
İçinde el yapımı mermer hamam var.
* Tüm ışıklandırma ve TV sistemi uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor. Üçü odalarda, biri banyoda olmak üzere dört LCD televizyon var. Ana yatak odasının yataklarının sertliği ayarlanabiliyor.

Daha önce kimler kaldı

* Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal,
* Prens Charles
* İspanya Kralı Juan Carlos
* Ürdün Kralı Hüseyin
* Eski ABD Başkanı Bill Clinton
* Oyuncular Liza Minelli, Liz Hurley, Uma Thurman,
* TV yıldızı Oprah Winfrey
* Tenor Luciano Pavarotti
* Moda tasarımcısı Giorgio Armani

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber