Geri Dön

En bakımlı baba siz olun!

Yarın Babalar Günü. Siz de bir baba olarak bu özel günde sevdiklerinize güzel görünmek istiyorsanız bakım konusunda bazı inceliklere dikkat etmelisiniz

En bakımlı baba siz olun!

Çağımızın erkeği artık bakımlı; sağlığına ve görüntüsüne dikkat ediyor. Estetik ve güzellik merkezleri erkek müşterilerle dolu; cilt bakımı, vücut bakımı, masaj, manikür, pedikür gibi uygulamalara ise talep her geçen gün artıyor.
Bu trende aldırış etmiyor, hâlâ “Erkek adama bakım istemez” diyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle de Babalar Günü’nde çocuklarınızın karşısına pırıl pırıl çıkmaya ne dersiniz?
Erkeklerde bakımla ilgili sorularımızı Flavius Estetik ve Güzellik Merkezleri kurucusu Dr. Sinan İbiş yanıtladı.

“Erkek bakım yaptırmaz diye bir şey yok artık”

Bakım yaptıran erkeklere “light erkek” gözüyle bakanların sayısı azalıyor mu?
Erkekler bakım yaptırmaz anlayışı artık geçerliliğini kaybetmiş durumda. Bakım prosedürleri ve cilde yönelik yapılan tedavilerin tümü aslında cildin sağlığını korumak, geliştirmek, olası sorunları engellemek açısından önemli. Merkezlerimizde estetik ve güzellik amaçlı uygulamala yaptıranların yüzde 43’ü erkek. Talep giderek artıyor.

Erkeklerin yaptırabileceği ne tür bakım programları var?
Erkekler için saç ve saçlı deri bakımları, göz çevresine yönelik bakımlar, yüz bakımları, el ve ayak sağlığına yönelik bakımlar öncelikli. Ancak erkeklerin en çok talep ettikleri konuların başında hızlı gençleşme tedavi paketleri var. Bu daha çok göz çevresindeki ve ağız çevresindeki kırışıklıklar, esneklik problemleri, derin çökme gibi sorunlara yönelik.
Konsept olarak cildin biyolojik yenilenme sürecini geliştiren, problemlerin nedenlerini ortadan kaldıran, problemleri küçülten, gelecekte bunların daha geç ya da hafif yaşanmasını sağlayıcı tedaviler bunlar. Bu tedaviler kişiye özgü planlanıyor.

“Tıraş sonrası kolonya sürmek zararlı”

Günlük bakım konusunda ne önerirsiniz?
Sabah-akşam temizlik işleminden sonra cildi destekleyici, onarıcı elemanlarla nemlendirme işlemine geçilmeli. Sabahları güneş koruma ürünleri de kullanılmalı. Cilt tıraş esnasında daha fazla mekanik travmaya maruz kaldığı için, cildin nem değerini geliştiren ve olumsuz çevre etkilerine karşı koruyan ürünler tercih edilmeli. Özellikle sigara içenlere  oksijen açısından zengin, cildin zararlı maddelerden arınmasını sağlayacak bakım ürünleri ve prosedürler uygulanmalı.

Erkekler genel bakımı ne kadar zamanda bir yaptırmalı?
Derin temizlik, yoğun beslenme ve cildi uyarma gibi amaçları içeren klinik bakımlar için erkeklerin dört-altı hafta aralıklarla güzellik merkezlerinden yararlanmalarını öneriyoruz. Ancak sivilce, yağlanma gibi problemli ciltler ile aşırı güneşe veya toz, kire maruz kalan ciltler için klinik bakımın tekrarlama süresi üç-dört haftaya indirilebilir.

Tıraş sonrası bakım nasıl olmalı?
Tıraş sabunları cildin yüzeyindeki koruyucu sebum tabakasını ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla mutlaka destekleyici, nemlendirici ve ışıktan koruyucu ürünlerin cilde ardışık olarak uygulanması gerekiyor. Aksi takdirde aşırı kurumuş cilt, çevrenin olumsuz etkilerine daha fazla maruz kalır ve yaşlanma belirtilerini daha fazla yaşar. Özellikle boya, parfüm, alkol içermeyen, kimyasal madde oranı düşük ürünleri tercih etmeli.

Tıraş sonrası kolonya süren erkekler var. Bu ne kadar doğru?
Tıraş sonrası cilde hemen oksijen veya parfüm uygulaması kesinlikle yanlış. Çünkü bu tür hatalar ciltte hem tedavisi zor olan kahverengi lekelerin ve kılcal damarların hem de kırışıklık ve esneklik problemlerinin daha erken oluşmasına yol açar.

Manikür, pedikür, masaj, saç bakımı gibi şeyleri ne kadar zamanda bir önerirsiniz?
Saç bakımları haftada bir olmak üzere genellikle dört-altı haftalık kürler halinde yapılıyor. Manikür, pedikür gibi uygulamalar ise kişiden kişiye değişmekle birlikte iki-üç haftalık aralıklarla yapılabilir. 

“Yaz aylarında güneş kremi çok önemli”
Dr. Mehmet Coşkun Acay (Anadolu Sağlık Merkezi)
Cildin kırışmaması ve yaşlanmaması için öncelikle sigaradan uzak durmalı. İkincisi, güneşten korunmak çok önemli. Özellikle yaz aylarında 20-30 faktör koruyucu krem kullanılabilir.
Yağlı bir cildiniz varsa her gün bir kere su bazlı bir nemlendirici kullanmanız uygun. Kuru ciltler içinse biraz daha yağ içeriği yüksek olan bir nemlendiriciyi belki günde birkaç kez kullanmak gerekir. Bir cilt sağlığı uzmanına danışarak hangi kremi ne kadar kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Bir ürün satın alırken bir dermatoloji uzmanına danışmakta ve onların yönlendirdiği estetik merkezlerine başvurmakta yarar var. Özel cihazlarla cilt analizi yapılıyor. Böylece cildinizin nem ve yağ oranını öğrenebiliyorsunuz. Pek çok markanın iyi ürünü var ama önemli olan size uygun olması.
Erkeklerde el ve ayak bakımı da önemli. Bazı el kremleri tırnakları da besliyor. Tırnak kesimine dikkat etmeli. Şeytan tırnaklarını koparmak yanlış. Tırnaklar düz kesilmeli.
Bakımlı ayaklar için sentetik çoraplardan kaçınmak, iki gün üst üste aynı ayakkabıyı mümkünse giymemek, terleme oluyorsa mutlaka buna karşı pudra gibi ürünler kullanmak ya da çorapları gün içinde değiştirmek önemli. Ayakkabılar da hava geçirmeli. 

BABALARA ÖNERİLER
Cildinizi uygun bir temizleme ürünüyle temizleyin ve durulayın.
Uygun bir nemlendirici sürün.
Cildi onaracak, kısmen de olsa ihtiyacını karşılayacak destekleyici ürünleri göz çevresine, yüze ve boyuna dairesel hareketlerle sürün. Çok yoğun olmayan nemlendiriciler cilde yedirilmeli.
Destekleyici nemlendirici ve güneş koruyucu sürün. Masaj hareketleriyle ürünleri cilde yedirin. Eğer emilmiyorsa fazla ürün yüzeyden peçete yardımıyla alınmalı. Yüzeyde kalan ürün, cildin salgılarının dışarıya ulaşmasını engeller, oksijen alımını bozar, sivilcelenme, yağlanma ve kızarıklık gibi şikayetlere yol açabilir.

Ölü hücrelere karşı
Transvital’in günlük anti-aging temizleme jelinin tüm cilt tiplerine uygun olduğu söyleniyor. Ölü hücreleri yok ederek cildi tamamen temizlediği, pürüzsüzleştirdiği ve gençleştirdiği belirtilen ürün, suyla köpürtülerek uygulanıyor.

Cildinizi nemlendirin
Shiseido’nun nemlendiricisi, nem vermesi ve cildi beslemesi için üretilmiş. Ürünü, yüzünüzü uygun temizleyiciyle temizledikten sonra günlük bakımda kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin cildi yenilediği de söyleniyor. 

Yüz yıkama jeli
Clinique’in yüz temizleme jeliyle yüzünüzü sabah akşam yıkayabilirsiniz. Derinlemesine temizlik vaat eden ürünün hedefi nemi artırmak, cildi yumuşatmak ve rahatlatmak.

Mis gibi kokun
Duş jeli ve deodoran bakım programında olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Lancôme’un Hypnôze marka duj jeli ve deodoranı, içerdiği turunçgil ve baharatlarla mis gibi kokmanızı vaat ediyor.

Tıraş sonrası ferahlık
Tıraş sonrası cildinizi Clarins’in losyonuyla yatıştırabilirsiniz. Ürünün tüm cilt tiplerine uygun olduğu, tıraş sonrası cildi serinlettiği ve cilde enerji verdiği öne sürülüyor. Losyonu tüm yüzünüze hafif hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Kahraman itfaiyeci anlattı! Yüsra bebeğin kurtuluşunda yürek yakan 'baba' gerçeğiElazığ'daki depremde Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından yükselen kadın sesi üzerine harekete geçen jandarma ekiplerinin çalışması sonucu 2,5 yaşındaki Yüsra 24 saat sonra kurtarıldı. Yüsra'yı kurtaran ekipte yer alan kahraman itfaiyeci Yüsra'nın babasının ailesine kalkan olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber