Geri Dön

Hem bitki cenneti hem kafe

Çukurcuma’daki Müz hem kafe hem de bir botanik merkezi. Sahibi Gülriz Sansoy’un hazırladığı teraryumlar büyük ilgi görüyor

Hem bitki cenneti hem kafe

Çukurcuma’da açılan Müz, botanik tasarımlarıyla kahveyi buluşturuyor. Bitkilere özel bir merakı olan mekan sahibi Gülriz Sansoy, bir süre reklam ve sinema filmleri için sahne tasarımı yaptıktan sonra kısaca bitki akvaryumu olarak nitelendirebileceğimiz teraryumlara yönelmiş. Atölyesinde tasarladığı teraryumlarla 2013’te kendi markasını oluşturan Sansoy, mitolojide ilham perisi anlamına gelen Müz’de botanik ve kafe hizmetini bir araya getiriyor.

Sansoy ortama daha fazla sıcaklık ve ruh katmak için kahve markası Petra’yı Müz’e dahil etmiş. Atıştırmalık olarak sandviç dükkanı Bite Me’den sandviç ve browni seçenekleri eklemiş. Çay çeşitleri ise özel karışım aromalarıyla Rus firması Kusmi Tea’den.

Yağmur ormanı, çöl...

Müz müşterilerine teraryumlarının içeriğini seçme imkanı sunuyor; taşlarını ve bitkisini seçebildiğimiz teraryumlar için yağmur ormanı, çöl gibi özel tema isteklerinde de bulunabiliyorsunuz. Burada teraryumların yanı sıra Müz üretimi seramik saksılar, pirinç işleri, camlar, şişeler ve doğa temalı aksesuarlar var. Bitkiler çoğunlukla Yalova’da birlikte çalıştıkları seralardan geliyor ancak dünyanın dört bir yanından Müz’e ulaşanları da var. Güney Amerika’da yetişen ve topraksız yaşayan “airplant” adlı bitkiler, Japonya’dan gelen ve değişik bir yosun türü olan marimolar en çok ilgi gören ürünlerden. Kaktüs gibi sukulent bitkiler de çok tercih ediliyor.

Sansoy’un kapısını, mağazadaki bitkilerin oluşturduğu doğal dekorasyona hayran kalıp “Bizim mekanımızı da yeşillendirin” diye çalan müşteriler de oluyormuş. Bu durumlarda danışmanlık hizmeti veren Sansoy “Mekanda keşif yapıp oraya uygun yeşillendirmeyi sağlıyoruz” diyor.

Atölye çalışmaları var

Müz’de pikaptan caz müziği çalınıyor. Alt katta ise atölye çalışmaları düzenleniyor. Teraryum çalışmaları en çok tercih edilenlerden. Ücretleri kullanılan malzemeye göre değişiyor.

Pazartesileri kapalı olan Müz salıdan cumaya saat 10.00-19.30, cumartesileri 11.00-19.30 ve pazar günleri de 12.00-18.30 arasında açık.

26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber