Miki fare 85 yaşında

Walt Disney’in yarattığı, beyaz perdenin ardından televizyon dünyasına transfer olan Miki Fare artık 85 yaşında

Miki fare 85  yaşında

Ümit ediyorum ki şu hiç gözden kaçmaz: Her şey bir fare ile başladı.” 1954 yılında bu sözü söyleyen Walt Disney, bahsettiği fare ise bugün 85 yaşında olan Mickey Mouse yani Miki Fare. Walt Disney şirketinin resmi maskotu da olan Miki’nin Disney’e göre resmi doğum tarihi 18 Kasım 1928. Çizgi fare bu tarihte ilk kez New York’taki Colony Salonu’nda Steamboat Willi ile birlikte beyaz perdeye çıkarak seyirciyle tanıştı.
Aslında Disney, Miki’yi bir önceki yıldızı Şanslı Tavşan Oswald’un yerini doldurması için yaratmıştı. Üçüncü filminde, 30 Aralık 1928’de kendisine Minnie (Mini) de katıldı. Miki’nin sevgilisi olarak bilinen Mini bu çizgi filme bir barmaid ve dansçı olarak girmişti vel tango yaptıktan sonra Miki’nin kalbini çalıp ondan bir daha hiç ayrılmamıştı.
Miki, 1930’lardan sonra bir karikatür bandı olarak da sevenlerinin takibine girdi. 1955’ten sonra
“The Mickey Mouse Club” (Miki’nin Kulüp Evi) serisiyle televizyon izleyicisiyle de buluşmaya başladı. Büyük aşkı Mini
olmak üzere Donald Duck, Daisy,
Goofy, Pluto ve Varyemez Amca da
onu hiç yalnız bırakmadı.

Miki’nin bilinmeyenleri
* Miki’nin yaratıcısı Walter Ellas “Walt” Disney’in bir mason olduğu öne sürülüyor. Miki’nin kırmızı şortunun “programa uy” bilinçaltı mesajına, eldivenlerin ise masonlarınkinin kopyasına işaret ettiği de iddialar arasında.
* 2011’de Mısırlı Hıristiyan politikacı Necip Saviris, Miki’yi sakallı, selefi kıyafetleri içinde; Mini’yi ise peçeyle gösteren bir karikatürü Twitter’da paylaşınca “İslam’ı aşağılamak” suçuyla mahkemeye verildi.
* 2010’da Rusya’da bir sergide Miki’yi bir aziz resmi üzerinde gösteren sanat tarihçisi Andrej Jerofejew, dine düşmanlığı kışkırttığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra üç yıl hapse çevrildi.

Oscar’a ilk kez 1932’de aday oldu

* Miki’nin ilk çizgi filmi aslında ilk kez 15 Mayıs 1928’de “Plane Crazy” ile bir test grubuna gösterildi. Ancak beğenilmeyince ve Walt Disney de bir dağıtımcı bulamayınca bir süreliğine kenarda kaldı.
* Miki yıllardır aynı kıyafetleri giyiyor. Önünde kocaman iki düğmesi olan kırmızı bir şort ve beyaz eldivenler. Tabii bir de kocaman sarı ayakkabılarını unutmamak lazım.
* Miki’nin ellerinde üç parmak ve bir baş parmak var. Yaratıcıları bunun artistik bir karar olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bir fare için beş parmak çok oluyordu.”
* Miki ilk defa 1929’da, “The Karnival Kid”de konuştu. İlk kelimeleri “Sosisli sandviç! Sosisli sandviç!” oldu. Köpeği Pluto ise ilk kez 1931’de “The Moose Hunt”ta ortaya çıktı.
* 1932’deki 5’inci Oscar törenlerinde Miki’nin ilk Oscar adaylığı açıklandı. Aday olduğu film ise “Miki’nin Yetimleri” idi. Aynı törende gösterilmesi için çekilen filmde ise Miki ilk kez renkli görüldü.
* Seyircinin ilk renkli Miki’si ise 1935’teki “The Band Concert” oldu.

14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber