Geri Dön

Resmin öncü kadınları

Türk Resminin Öncü Kadınları, 24 Eylülde açılıyor. 12 kadın ressamdan 26 eserin yer aldığı seçkideki ressamların ortak özelliği, "resim tarihindeki ayrıcalıklı konumları"

İş Bankası koleksiyonundan derlenen Türk Resminin Öncü Kadınları seçkisi, Belkıs Mustafa, Güzin Duran, Nazlı Ecevit, Fahrunnissa Zeid gibi ilk kadın ressamlarımızdan günümüze, resim tarihimizde yer edinmiş 12 kadın ressamın yapıtlarını sanatseverlerle buluşturuyor. İlk kuşaktan günümüze kadın ressamlar Türkiye İş Bankası 24-29 Eylül arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilecek "Art İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşmasına koleksiyonundaki kadın ressamların yapıtlarından oluşan bir seçkiyle katılıyor: Türk Resminin Öncü Kadınları. Burada 1914 yılında kız öğrenciler için kurulan İnas Sanayi-i Nefise Mektebinden (Güzel Sanatlar Fakültesi) Cumhuriyet dönemi kadın ressamlarımıza kadar uzanan bir içerik var. Seçkide ayrıca Naciye İzbul, Leyla Gamsız, Şükriye Dikmen, Maide Erel, Naile Akıncı gibi isimler de Cumhuriyet dönemini temsil ediyor. Nazlı Ecevitin resimlerinde İstanbul özlemi var Başbakan Bülent Ecevitin annesi Nazlı Ecevit (1900-1985) de seçkide yer alıyor. Meşrutiyet döneminin aydın ailelerinden birine mensup olan ve iyi bir eğitim alan Ecevit, resimlerinde İstanbul özlemini yansıtıyor. Türk resim tarihindeki özgün kimlikleri göz önüne alınarak belirlenen Türk Resminin Öncü Kadınlarında 12 kadın ressamdan 26 yapıt görülebilir. Cumhuriyet dönemi ressamlardan Naile Akıncı "Boğazdan Görüntü" ve "Marmara Adası", Maide Arel "Mevleviler" ve "Hüzünlü Kadın", Eren Eyüboğlu "Bursa Kapalıçarşı Ağzı", "Ana", "Pazar- Alışveriş" ve "Peyzaj", Naciye İzbul "Ankara Kalesi" ve "Natürmort", Melahat Üren "İkili Figür" ve "Bursa Kebapçıları" başlıklı yapıtlarıyla Türk Resminin Öncü Kadınları seçkisinde yer alıyor.

Bakan Soylu CNN TÜRK'te Elazığ'da yaşananları anlattıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK ekranlarında Elazığ depremi sonrası bölgedeki son durumla ilgili bilgi verdi. Bakan Soylu, "45 vatandaşımızı sağlıklı bir şekilde göçük altından çıkardık. Şu anda enkaz altında 3 vatandaşımız var." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber