Geri Dön

Tatile özel jetle uçun

Yolcularla jet sahiplerini buluşturan Jetforme, özel uçakla seyahat etme fırsatını sunuyor. Platformun kurucu ortağı Ceki Kıymaz, “Jetforme özellikle aktarması olmayan rotalar için büyük avantaj sağlıyor” diyor

Tatile özel jetle uçun

Özel jetlerde koltuk kiralama imkanı sunan ilk platform Jetforme, kalabalık gidilen seyahatleri planlarken hayatı kolaylaştırıyor. Bu oluşum sayesinde yolcular istedikleri lokasyona, diledikleri zaman seyahat edebiliyor. Özel jet sahipleri ise bu sayede uçuş masraflarını minimuma indiriyor hatta bazen kâra geçiyor. Jetforme kurucu ortağı Ceki Kıymaz’la yolcuları jet sahipleriyle buluşturan oluşumlarının detaylarını konuştuk.

- Jetforme şirketini kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Çıkış noktası özel jeti olan şirketlerin gerçekleştirdikleri birçok uçuşta özel jetlerin zaman zaman boş koltuklarla gidip geldiğini fark etmemiz oldu. Özel jetlerin doluluk oranlarındaki düşüklüğü incelediğimizde, bu konu üzerine iş geliştirme fikri üzerine yoğunlaştık.

Üç tip jet kullanılıyor

- Türkiye’de ortalama kaç tane özel jet bulunuyor?

Türkiye’de 47 hava taksi ruhsatlı şirket ve yaklaşık 120 adet iş jeti var. Biz yolcularla jet sahiplerini buluşturarak hem jet hem de jetlerde koltuk kiralama imkânı sunuyoruz. Jetforme.com internet sitemiz ve yakın zamanda başlayacak mobil uygulamamız üzerinden jet sahipleri ve yolcular diledikleri uçuşu yaratabiliyor. Jet sahipleri yarattıkları uçuşlar sayesinde uçuş maliyetlerini paylaşabiliyor, böylelikle uçaklarının yıllık giderlerini daha rahat karşılayabiliyorlar.

- Özel bir jet almanın maliyeti nedir?

Türk işadamlarının sahip olduğu özel jetlerin maliyeti 8 milyon dolardan başlayıp 70 milyon dolara ulaşıyor.

- Yolcuların bundan sonraki seyahatlerini Jetforme üzerinden bilet satın alıp özel jetlerle gerçekleştirmeleri onlara ne gibi faydalar sağlayacak?

Özellikle iş dünyasının zamanla yarışan isimlerine ve kalabalıkta vakit kaybetmek istemeyen, mahremiyetine önem veren ve özel jetin konforundan yararlanmak isteyen yolculara hitap ediyoruz. Jetforme.com özelikle aktarması olmayan rotalar için büyük avantaj sağlıyor. Örneğin İstanbul’dan St. Moritz, Corfu gibi noktalara veya İstanbul, Ankara, İzmir gibi merkez konumdaki havaalanları dışındaki şehirlerden Avrupa’ya dilediğiniz tarihte ve saatte uçuş planlayabiliyorsunuz.

- Yapılacak uçuşlar için minimum yolcu sayısı var mı? Bu sayının altında kalındığı takdirde uçuşlar iptal mi oluyor?

Hafif özel jetler, orta büyüklükte özel jetler ve büyük gövdeli özel jetler olmak üzere üç tip jetle hizmet veriyoruz. Hafif özel jetler kısa mesafe, yani yaklaşık 2.250 ile 3.700 km arası uçuşlar için kullanılıyor. 4 ila 6 yolcu kapasiteli. Orta büyüklükteki özel jetler orta mesafe, yani yaklaşık 3.300 ile 5.500 km arası mesafelere seyahatler için uygundur. Tipik orta büyüklükteki bir jet 7 ila 9 yolcu kapasiteli. Uzun menzile sahip büyük gövdeli özel jetler ise lüks ve rahatlığın en üst seviyesini sunuyor. VIP müşteriler ve üst düzey yöneticiler tarafından tercih edilen bu uçaklar, 10-13 kişi kapasiteli. 6.400 ile 11.500 km arasında değişen menzilleri var. Okyanus ötesi uçuşları gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Sitemizde yer alan “Garantili uçuşlar” kişi sayısından bağımsız, “Bekleyen uçuşlar” ise kişi sayısına bağlı olarak gerçekleşiyor. Bu uçuşlarda elbette iptaller olabiliyor. Uçuşun gerçekleşmemesi durumunda ücreti iade ediyoruz. Garantili uçuşlarda ise ücret alınıp uçuşa kalan süreye göre iptal politikası uyguluyoruz. Bekleyen uçuşlar, “Uçuş yarat” seçeneği ile oluşturuluyor ve dolması için sistem bir süre tanıyor. Uçuş o tarihe kadar dolmazsa uçuş iptal oluyor.

- Jetler grup olarak da kiralanıyor. O durumda uçuşu istediğimiz saate göre ayarlayabiliyor muyuz?

Tek kişi ya da grup olarak istediğiniz destinasyona uçuş yaratmanız mümkün. Yolcularımız, internet sitemizde yer alan “Uçuş Yarat” seçeneğine tıklayıp belirtilen adımları takip ederek kolayca uçuş yaratabiliyor. Diledikleri zaman istedikleri lokasyona seyahat gerçekleştirebiliyorlar. Jet sahipleri de “Jet Sahibiyim” seçeneğine tıklayıp lokasyon, koltuk sayıları ve zamanı belirledikten sonra jetlerinin görsellerini yükleyerek uçuş yaratabiliyorlar.

40’tan fazla ülkeye seyahat etmek mümkün

- Havayolu şirketlerinin business class’ta sunduğu hizmetler özel jeti tercih eden yolculara da sunuluyor mu?

Yolcularımıza içecek ikramı, en üst kalite lezzetleri içeren yemek menüsü, yatırılabilir koltuklar, göz maskesi gibi hizmetleri sunmakla beraber bunları bir adım daha ileriye taşıyoruz.

- Hangi ülkelere uçuş sağlanabiliyor?

Yaklaşık 1.000’e yakın özel jeti portföyümüzde bulunduruyoruz ve 40’ın üzerinde ülkeye seyahat edebilme ve sefer oluşturabilme olanağı sağlıyoruz.

Örnek fiyat listesi

- Fenerbahçe-Grasshoppers maçı için İstanbul-Zürih gidiş-dönüş uçuşun kişi başı koltuk fiyatı 2.490 avro.

- Kurban Bayramı’nda İstanbul’dan Mikonos’a gidiş ücreti 1.300, dönüş ücreti ise 900 avro. Eylül ayında Bodrum’dan Mikonos’a gidiş 850, Mikonos’tan Bodrum’a dönüş 750 avro.

Trump 'Yüzyılın Planı'nı açıkladı: Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olacakABD Başkanı Trump, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, Filistin'in bağımsız devlet olabilmesi için 4 yıllık süre öngördüklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber