Burdur

Yerel Haber
05 Aralık 2016 - 14:17

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan:

IHA

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan, Burdur Valiliğini ziyaretinde bir gazetecinin kadına şiddetle mücadele konusundaki görüşünü sorması üzerine "Eskiden kol kırılır, yen içinde kalır düşüncesi vardı" diyerek, Türk basınının duyarlılığını ve devlet politikalarını olumlu bulduğunu belirtti.
Kadın cinayetleri ve aile cinayetlerinde farkındalık ve mücadelenin arttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan, Aile Araştırma Kurumu başkanıyken, 2008 yılınca Ceza Mahkemelerinden, aile cinayetleri ve teşebbüsleri ile ilgili 5 yıllık bir istatistik istediğini hatırlattı ve o dönem farkındalığın arttığını gördüklerini ve o günden bu yana da artış gözlenmediğini söyledi. Gürcan, "Artış yok. Sadece aile cinayetlerine basın daha çok ilgi gösteriyor, bir de genellikle eş arası cinayetlerin sayısı arttı ama aile cinayetleri içinde mal paylaşım kavgaları, miras kavgalarını da dahil ediyoruz ama siz karı koca kavgasını kastediyorsanız. Toplumsal bir değişme içinde şöyle bir şey oldu, sizin gibi duyarlı basın mensuplarımızın farkındalığı arttı, toplumun farkındalığı arttı. Eskiden kol kırılır, yen içinde kalır düşüncesi vardı ve bu anlamda çıkan sorunlar çok fazla yansıtılmazdı. Şimdi artık bu noktada devlet olarak politika üretiliyor ki, benim bakanlığımın çok öncesinde ta 2016’dan beri ben bakanlık içindeyim, birbiriyle tutarlı politikalar üretiliyor hatta tutmayan politikalar için yerine daha iyisini getirmek adına değişikliklere gidiliyor ki, bu anlamda ben çok olumlu buluyorum" ifadelerini kullandı.

BurdurYerel Seçim Sonuçları

Burdur Hava Durumu

16°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.