Yazarlar
17.02.2012 - 02:30

Dizilere karşı A-Rıza çıkarıyor!

Sitene Ekle
Radyo Dünyası  |  Yeliz Aras Çelikel yeliz.aras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Radyocular için yayın saatini değiştirmek dinleyicilerin alışkanlıklarını da etkilemek anlamında risk taşıyabilir ama bazı programcılar için aynı radyoda değişen yayın saatleri radyocunun gücüne güç, dinleyicisine de dinleyici katabilir... Best FM’de 15. yılını dolduran Rıza Esendemir de böyle bir radyocu ve 1 yıldır yeni yayın saati olan 22.00 - 01.00 arası dinleyicilerine sesleniyor. Eski saatindeki dinleyicileri de bu yenilikte onu yalnız bırakmadı, hatta Esendemir’in aynı saatte televizyonda en çok izlenen dizilerin karşısında olmasına rağmen... Yeni saatinden pek memnun olan Esendemir, A-Rıza Show’u birbirinden renkli ekibiyle birlikte hazırlıyor ve o ekibe yeni isimleri de katıyor. Genç bir dinleyici kitlesine sahip olduğunu söyleyen Esendemir, programlarda dinleyicilerle birlikte aktif bir iletişim halinde çok eğlendiğini de anlatıyor. Esendemir, ayrıca yayın yaptığı saatteki dinleyiciler için “Bizim programımız için birçok şeyi elinin tersiyle ittiğinden dolayı programımızı daha bir sahipleniyor. Bu benim için büyük bir nimet. Radyo dinleme konusunda gece dinleyicisi yıllardır söylediğim gibi çok emektar” diyerek onlara teşekkür ediyor...

 

TELEVİZYONDA EN ÇOK İZLENEN DİZİLERİN SAATLERİNE DENK GELEN  PROGRAMIYLA 
DİZİLERLE YARIŞAN  RIZA ESENDEMİR, “BU SAATLERDE İLGİYİ ÇEKMEK KOLAY DEĞİL” DEDİ

Farklı yayın saatlerinde  program yaptınız... Tarzınıza   en uygun saat hangisi?
Birçok saatte yayın yaptım. Sabaha karşı, hafta sonu, hafta içi... Klişe bir durum var, ‘Verilen her saatte yayın yapabilirim’ gibi... Bence bu böyle değil, nasıl bir futbol takımında defans oynayan bir futbolcuyu forvet oynatamıyorsanız bizim bu işte de birtakım dengeler var. Ben genelde hava karardıktan sonra her saat diliminde yayın yapabilirim. 1 senedir yeni saatimde yayın yapıyorum.
Program diğer yayın saatlerimize göre biraz daha cuk oturdu. Radyo dinlemek emek isteyen bir eylem ve yayın yaptığımız saatte televizyonlarla büyük yarış içindeyiz. İnsanların dizilere bu kadar ilgi gösterdiği saatlerde ilgilerini radyoya çekebilmek ve 3 saat tutabilmek de kolay değil. Bu saatin şöyle de bir güzelliği var. Diğer saatlerde insanlar radyo dinlerken iş yerinde oldukları için, araba kullandıkları için dikkatini radyoya veremiyor.  Ama bizim yayın saatindeki kitle bize ait. Bu saatte reklam kuşakları da az olduğu için dinleyicilerin ve benim yayından kopmamız gibi bir durumla karşılaşmıyoruz. Bu da büyük bir avantaj.

Gece dinleyicisiyle aranız nasıl?
Bu saatteki dinleyici birçok şeyi bizim programımız için elinin tersiyle ittiğinden programı biraz daha sahipleniyor. Bu programcı için büyük bir nimet. Radyo dinleme konusunda gece dinleyicisi yıllardır söylediğim gibi çok emektar, onlara  teşekkür ediyorum.

Saatiniz değişince dinleyicilerinizde farklılık oldu mu?
Çok olmadı. Zaten Best FM’in kemik bir dinleyici kitlesi var. O kitle Best FM’i sabah açıp gece kapatan, hatta kapatmayan bir kitle. Ama şunu söyleyebilirim; bu kadar 18- 24 yaş arası dinleyicim olmamıştı.

‘Gençler dinliyor’ dediniz. Aktif bir program mı oluyor?
Bu saatler enteresan saatler olduğu için ben kendimi çok rahat hissediyorum. Eski yayın saatimde aklıma gelen “Yok artık bu olmaz” dediğim birçok aktiviteyi hayata geçirebiliyoruz.

Karakterlerden oluşan programınıza yeni   karakterler de eklediniz... 
Aramıza Clara katıldı. Selçuk karakteri yaklaşık 6 senedir benimle birlikte devam ediyor.

Başka radyo programlarını dinliyor musunuz?
Gece yayın yaptığım için zamanım olmuyor. Uyanmam geç oluyor ve uyandığımda hayata adapte olmam zaman alıyor. Özellikle dinlediğim biri yok. Genelde  müzik dinliyorum.

Son olarak bu işi yapmaya hevesli arkadaşlara siz neler önerirsiniz?
Bu meslek hevesli arkadaşlara “Hadi oğlum, hadi kızım şunu şöyle yaparsan şöyle, bunu böyle yaparsan böyle olur” diye motive edilecek ve öğretilecek bir meslek değil. Bu meslek biraz fedakârlık ve sabır isteyen bir meslek. Bir kaç sıkı denemeyle işin rengi belli olur. Sonrası dinleyicinin seni kabul etmesi ve senin dinleyiciyi kabul etmenden geçer. Tavsiye olarak klişe cümleler kurmayacağım. Güzel bir deyimle,  olacağı varsa oluyor.

 

TAKSİM’DE BİKİNİLİ ADAM!
“Taksim Meydanı’ndan Best FM TIR’ından yaptığımız bir  canlı yayında “Yanımıza gelen erkek, kadın farketmez  ilk bikinili kişiye bir adet motosiklet vereceğiz” dedik.   Gelen dinleyicimiz bir erkekti  düşünün ne kadar eğlendiğimizi... Bu olay gece dinleyicisinin ne kadar  eğlenceli olduğunu bir kere daha içten hissettirdi (Gülüyor.)”

 

 

‘Dinleyici 4 saniye küfür edebiliyor!’
Ekip olarak çok eğleniyoruz. Programın en büyük özelliği dengesiz olması, her an her şeyi yapma lüksüne sahibiz. Küfür köşemiz var ve büyük ilgi görüyor. Radyo dinleyicisinin ve televizyon izleyicisinin bir çoğunda canlı yayına çıkıp Allah ne verdiyse küfür etme isteği vardır. Hele yayın yaptığınız ülke Türkiye ise... Çünkü yelpaze o kadar geniş ki... Bunu “Yasaklar her zaman tatlıdır”la birleştirdiğinizde ortaya çok komik diyaloglar çıkıyor. Dinleyici yaklaşık 4 saniye boyunca küfür edebiliyor. Bu da büyük bir süre. Dinleyici küfür ederken arkadaşlarım küfürü kesiyor ama kayıt devam ediyor. Bağlantı bittikten sonra eğer çok ağır bir küfür değilse siyasi lidere, ülkeye veya  bir kitleye değilse sosyal medyada bu kaydı paylaşıyoruz.


 


Astroloji
Somut konulara odaklıyızBugün Oğlak burcuna ilerleyen Ay dikkatlerimizi ciddi konulara, daha gerçekçi olmaya yöneltmekte.
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.