Ege

05.04.2008 - 01:00 | Son Güncelleme: 05.04.2008-19:24

Dokuz Eylül Üniversitesi bu iddiayla çalkalanıyor

Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Hakkı Uyar’ın, hocası, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstütüsü Müdürü Prof. Ergün Aybars’ın verdiği “Çanakkale” konulu konferansının ilanını yırttığı öne sürüldü, ortalık karıştı

Sitene Ekle
Dokuz Eylül Üniversitesi bu iddiayla çalkalanıyor

NESRİN COŞKUN İzmir DHA

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’yle ilgili konferans düzenledi. Üniversiteye bağlı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Ergün Aybars’ı davet etti. Prof. Aybars, komşu fakülteden gelen daveti kabul etti, 18 Mart’ta da öğrenci ve öğretmenlere bu önemli günle ilgili sunum yaptı.
Ancak konferanstan birkaç gün sonra, Prof. Aybars’ın etkinliğini duyurmak için fakültenin çeşitli bölümlerindeki panolara asılan afişlerden birinin, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakkı Uyar tarafından yırtıldığı iddiası ortaya atıldı.

İddialar asılsız
Doç. Uyar, iddiaların asılsız olduğunu savundu. “Yok, olmaz öyle şey. Ergün Bey benim hocam” diyen ve kendisine çamur atıldığını öne süren Doç. Uyar, bu iddiaların ardında geçen dekanlık ve yapılacak olan rektörlük seçimlerinin olduğunu savundu. Tehdit edildiğini, “Senin biletini kestik” denildiğini iddia eden Doç. Uyar, “Fakültede, Afet İnan Tarih Araştırma Ödülü alan tek kişiyim. Çok sayıda kitabım var. Bu senaryodur. Onların senaryosudur. Bu iddiayı ortaya atanlar belgesini ortaya koysunlar” diye  konuştu.

Tesadüfen tespit
Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Kurt, konuyu, bir başka olay için güvenlik kamerası kayıtlarını izlerken tesadüfen gördüklerini söyledi. Kayıtları, biri Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Daş olmak üzere üç kişi izlediklerini belirten Prof. Kurt, “Bir doktora danışmanına bunu yapması olacak şey değil, terbiyesizlik. İşlem yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Hocaya saygısızlık
Prof. Aybars da eski öğrencisi tarafından afişinin yırtılmasının hocasına karşı duyduğu nefretin bir göstergesi olduğunu ileri sürdü. Prof. Aybars, “Başarılı bir öğrencimdi, tezinden pekiyi verdim. Ancak İngilizce sınavını geçemediği için yardımcı doçent kadrosunu alamadı. Buna karşın ona öğretim görevlisi kadrosu verdim. Eşi ise doktorasını alamadı. Jürisinde yoktum. Her ikisinden de beni sorumlu tutuyor olabilir. Bir öğretim üyesinin bu duruma düşmesi kabul edilemez. Öğretim üyeliğinin haysiyeti var. O bunu yaparsa başkası neler yapmaz! Bu nedenle rektörlüğe şikayetçi oldum” dedi.


Etiketler:
Hangisi Shakespeare'in bir eseri değildir?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.