Yazarlar
02.11.2012 - 02:30

Dr. Nusret Arsel’in anıları

Sitene Ekle
Olayların içinden  |  Güngör Uras guras@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Nusret Arsel anlatmıştı: “Ben o yıllar Ankara’da Koç Ticaret’te çalışıyorum. Vehbi Bey aradı. İstanbul’a gel. Seninle konuşacaklarım var dedi. İstanbul’a geldim. Divan oteli yeni yapılıyor. Otelin önünde buluştuk. Asansörler yeni monte edilmiş. Yerlerde gazete kağıdı. Asansöre bindik. Çatıya çıktık. Ne olacak diyerek merakla bekliyorum. Binanın çatısında Vehbi Bey ‘Bak Nusret’ dedi. ‘Burada bir sen bir ben (elini yukarıya kaldırarak) bir de Tanrı var. Onun için benimle açık konuş. Semahat ile evleneceksin. Evlenmeden önce 3 soruma cevap vermeni istiyorum:
1) Fransa’da Sorbonne’da doktora yapmışsın. Bu gerçek doktora mı? Diplomanda bir sahtekarlık var mı?
2) Ailende önemli irsi hastalık var mı?
3) Selaniklisiniz. Ailende dönmelik var mı?”


Nusret Arsel, Semahat Arsel

Nusret Arsel bunları bana anlattıktan sonra eklemişti. “Babam 11 yıl Vehbi Bey’in yanında çalışmıştı. Babamı ve beni işe alan o idi. Ben üç yıldır yanında çalışıyordum. Ama kız babası olmak herhalde başka bir şeydi...” Nusret Arsel’in anlattıkları, kızını evlendirmek üzere olan bir baba olarak Vehbi Koç’un hassasiyeti beni çok etkilemişti. Bu anlatımın üzerinden yıllar geçti. Nusret Arsel hatıralarını Müjdat Metiner ile Şaziye Karlıklı’ya anlatmış. Hatıralar bastırılmış. (Yapı Kredi Yayınları. Dr. Nusret Arsel, Ana Duası, Temmuz 2012, 152 Sayfa).
Kitap elime geçince merakla okudum. Kitapta Vehbi Koç ile konuşmalarına bana anlatıldığı şekilde yer verilmiş. Nusret Arsel, AÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Fransa’da Sorbonne’da hukuk doktorası yaptı. Dönüşte Vehbi Koç’un iş teklifini kabul ederek Koç Ticaret‘te (1953) Hulki Alisbah’ın yanında çalışmaya başladı. 1956 başında Vehbi Koç’un büyük kızı Semahat Arsel ile evlendi. 1959’da Almanya’da Siemens’e staja gitti. İki yıl sonra İstanbul’da Koç-Siemens ortaklığının başına geçti.
Koç, kitapta, “Siemens’i Türkiye’ye nasıl zorluklarla getirdiğini” şöyle anlatır: “1942’de elektrik kablosu işine girdim. 1953’te ise 1927’den beri Türkiye’de kablo satan Siemens’in acenteliğini aldım. Hedefim, Siemens’in Türkiye’ye yatırım yapmasıydı. Çok uğraştım. Ama yılmadım. Siemens’i zorla razı ettim. 1963’ün ilk ayında fabrika kurma kararını verdik. 1966 Mayıs’ında fabrika isletmeye açıldı...”
Ne var ki, Vehbi Bey’in ölümünden 5 yıl sonra 2001’de Koç-Siemens ortaklığı bozuldu. Türkiye’de Siemens’in üretim faaliyetinin genişlemeye başladığı günlerde, Dr. Nusret Arsel’in karşı görüşüne rağmen Koç Topluluğu Siemens’teki hisselerini sattı.
Vehbi Bey’in zorluklarla ortak olduğu Siemens ile bağını kopardı. Ortaklık sona erdi. Şimdilerde Siemens, yabancı sermayeli bir şirket olarak Türkiye’de iş yapıyor...
Dönelim Nusret Arsel’in hatıralarına, Nusret Arsel, ailesinin Selanik’teki yaşamını anlatırken diyor ki,  “Babam Mehmet Bey’in babası Arif Bey Selanikliydi. Eşi Hatice Hanım ile birlikte Selanik’te Ahmet Subaşı Mahallesi, Kavak Çeşmesi Sokağı’nda bir evde yaşarlarmış. Evlerinin biraz ilerisinde oturan Mustafa Kemal Paşa’nın annesi Zübeyde Hanım ve eşi gümrük memuru Ali Rıza Bey ile uzun yıllar dostluk etmişler.” Bu anlatım Mustafa Kemal’in ailesi ile ilgili belirsizliğe ışık tutuyor.
Nusret Arsel resime ve müziğe meraklıdır. Tarımsal üretimin özellikle soya üretiminin geliştirilmesi konusuna ilgi duyar. Ağabeyi Prof. Dr. İlhan Arsel, kardeşi Çelik Arsel de onun gibi kendi mesleklerinde öne çıkmıştır. Bu tür anı kitapları geçmiş dönemlerdeki mekanlar ve şahıslar, sosyal ve ekonomik yaşam hakkında bilgi sahibi olmamıza imkan veriyor.


Yazarlarda Ara
Bul
Anıtkabir hangi ilimizdedir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.