300 çalışan toplu intihara kalkıştı

Çin'de Xbox üretilen fabrikadaki 300 kişi kötü çalışma koşulları nedeniyle intihara teşebbüs etti.

300 çalışan toplu intihara kalkıştı

Doğu Çin’deki Wuhan’da yer alan Foxconn fabrikasının 300 çalışanı yönetimden maaşlarına zam istedi ancak olumsuz cevap aldı. Çalışanlardan işlerini bırakarak tazminat almaları ya da işlerine zam almadan devam etmeleri istendi. Want China Times’ın verdiği bilgilere göre, bunun üzerine fabrikada çalışan işçilerin çoğu ayrılmayı ve tazminatlarını almayı talep etti. Ancak bu kez de yönetim çalışanların tazminatlarını vermek istemedi. Alınan cevap işçilerin sabrını taşırınca fabrikanın çatısına çıkarak söz verilen tazminatın ödenmemesi durumunda atlayacakları söyleyen 300 işçi güçlükle aşağıya indirildi.

DAHA ÖNCE 16 KİŞİ İNTİHAR ETMİŞTİ

Net olarak işçiler ile yönetim arasında anlaşma sağlanıp sağlanmadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Dünyanın en büyük elektronik üreticisi Tayvan merkezli Foxconn daha önce de benzer haberlerle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan patlama sonucunda üç işçi hayatını kaybetmiş, 2010’nun ilk beş ayında 16 işçi çatıdan atlayarak intihar etmişti.

Trenin üstüne çıkarak elektrik akımına kapılan genç öldüMalatya'da, çıktığı yük treni vagonunun üzerinde elektrik akımına kapılan Denizcan Evsen (18), hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber