Ateşkes yalan, avlanma mesafesi 15 mile çıktı

İsrail yönetimiyle Hamas arasında 6 ay sürecek bir ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı haberlerine yalanlama gelirken, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki balıkçılar için avlanma mesafesini yeniden 15 mile çıkardığı bildirildi.

Ateşkes yalan, avlanma mesafesi 15 mile çıktı

Filistinli balıkçıların avlanma mesafesinin artırılmasının Hamas ile İsrail arasında 6 aylık ateşkese varıldığı yönünde yerel basında çıkan haberlerin ardından gelmesi dikkati çekerken, İsrail ordusu ise bu kararın “Gazze’deki insani dramın daha da kötüye gitmesinin önüne geçmek için alındığını” ifade etti. Filistinli balıkçılar için avlanma mesafesi, Gazze Şeridi’nin İsrail tarafına roket atıldığı gerekçesiyle geçen ay sonunda 6 mile kadar düşürülmüştü. İsrail yönetimi, bölgedeki gerginliğin azalmasının ardından 9 Mayıs’ta avlanma mesafesini 12 mile çıkarmıştı.

İsrail basınında önceki gün çıkan bir haberde Birleşmiş Milletler ve Mısır’ın ara buluculuğunda Hamas ile İsrail arasında 6 aylık geçici ateşkese varıldığı, İsrail’in ateşkes kapsamında avlanma mesafesini 15 mile çıkaracağı, tıbbi ve insani yardımların İsrail üzerinden Gazze’ye girişine izin verileceği aktarılmıştı. Hamas, haberi yalanlanmıştı.

Otopark yüzünden komşusunu vurduNevşehir'de otopark yüzünden çıkan tartışmada komşusu tarafından pompalı tüfekle vurulan kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber