Geri Dön

Big Mac için 3 saat 52 dakika

Financial Times gazetesi ‘Big Mac’ endeksini 2015 rakamlarına göre güncelledi. Endekse göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında Meksika’dan sonra en düşük asgari maaşa sahip ikinci ülke oldu

Big Mac için 3 saat 52 dakika

Listede sondan ikinciyiz
Financial Times gazetesi, farklı ülkelerde asgari ücretli çalışanların ‘Big Mac’ almak için kaç dakika çalışılması gerektiğini hesapladı. Buna göre, Türkiye’de asgari ücretli bir çalışanın Big Mac alabilmesi için 3 saat 52 dakika çalışması gerekiyor. Türkiye bu rakamla Meksika’dan sonra büyük boy hamburger için en çok çalışılması gereken ülke oldu. Meksika’da çalışılması gereken süre ise 4 saat 40 dakika.

16 dakikayla Danimarka
Listede asgari ücretle Big Mac satın almak için en az çalışılması gereken ülke 16 dakikayla Danimarka oldu. Danimarka’yı 18 dakika ile Avustralya ve 24 dakika ile Hollanda izledi. ABD de asgari ücretli bir çalışan Big Mac’e ulaşmak için 41 dakika harcarken, Rusya’da 3 saat 11 dakika harcaması gerekiyor. Ünlü fast food zinciri McDonalds’da satılan bir Big Mac’in Türkiye’deki fiyatı 10 lirayı aşıyor.

FSM Köprüsü'nde alev alan otomobilden son anda indilerFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı. Otomobilde bulunan 3'ü çocuk 5 kişi son anda inerken otomobil kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber