Çavuşoğlu’ndan BM’de sert ifadeler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün teröristlere karşı dimdik duruyor ve dünyaya şu mesajı veriyoruz; pompalamaya çalıştığınız kin, nefret, korku ve şiddet sarmalında yok olup gideceksiniz” dedi.

Çavuşoğlu’ndan BM’de sert ifadeler

Çavuşoğlu’, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğün ortadan kaldırılması konulu oturumda konuştu. “15 Mart’ta Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde, arkasında son derece organize bir akıl ve planlama olan, faşist ve barbar terörist, orada ibadetlerini yerine getiren 51 Müslümanı şehit edip pek çok kişiyi yaralarken esasen insanlığın ortak değerlerini hedef almıştır” diyen Çavuşoğlu, “Burada Birleşmiş Milletler Genel Kurul çatısı altında her inançtan, her coğrafyadan, her ırk ve milliyetten temsilcilerin bu kararlılığı ortaya koyması sizin kirli ideolojilerinize ve menfur saldırılarınıza karşı verilmiş en anlamlı cevaptır” ifadesini kullandı.

Christchurch saldırısının oluşturduğu trajedinin, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının bütün insanlık için sanılandan çok daha büyük tehditleri besleyip büyüttüğünü dünyaya gösterdiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Müslüman düşmanlığı ve ırkçılık çoğu zaman birbiriyle iç içe. Artık ırkçı, yabancı düşmanı, İslam karşıtı söylemler ve şiddet daha fazla gözardı edilemez. BM Genel Kurulu dahil olmak üzere uluslararası camia da bu anlamda sorumluluktan muaf sayılamaz. Yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı insanlığın ortak sesinin duyulması şart” dedi.

‘Teslim edilmesini bekliyorum’

ABD Savunma Bakan Vekili Partick Shanahan, gazetecilerin, “Türkiye’nin teslim almayı planladığı Luke Hava Üssündeki F-35’lere ne olacak?” sorusuna “Onların teslim edilmesini bekliyorum. Türkiye’ye sunduğumuz Patriot teklifine, fiyatlandırılmasına ve en önemlisi Patriot sistemi ile birlikte sağlanacak endüstriyel katılıma güveniyorum” cevabını verdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birçok görüşme yaptığını hatırlatan Shanahan, “Gerçekten, stratejik ortağımızla bu durumu çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu. Bir gazetecinin “Türkiye’nin S-400 almayıp bunun yerine Patriot alacağını mı bekliyorsunuz?” sorusuna ise Shanahan, “Onların Patriot ve F-35 bakımından doğru savunma ekipmanı almaları için mevcut sorunu çözebileceğimizi bekliyorum” yanıtını verdi.

Hindistan'ı sel vurdu!Hindistan'da aşırı yağışlar sonucu oluşan selde, 5 eyalette 58 kişi hayatını kaybetti. 10 bin kişinin ise sel bölgelerinden tahliye edildiği belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber