Dışişleri danışmanından farklı S-400 yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı stratejist John Sitilides, Washington ile Türkiye arasında yükselmeye devam eden S-400 krizine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, “ABD ve Türkiye, hatta birçok açıdan NATO ittifakı ile Türkiye, kendi hedeflerine ulaşmak için birbirlerinden uzaklaşan yollara yönelmişe benziyor. İkili ilişkiler açısından bakarsak Amerika ve Türkiye’nin amaçlarının ve değerlerinin artan biçimde farklılaştığını görüyoruz. Özellikle Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da farklı hedeflerin peşindeler” dedi.

Dışişleri danışmanından farklı S-400 yorumu

Amerika’nın Sesi’ne (VOA) bir mülakat veren Sitilides, Yunanistan’ın yanı sıra NATO’ya üye olan Bulgaristan ve Slovakya’nın S-300 füzelerine sahip olmasının, Türkiye’nin S-400 almasıyla farklı şeyler olduğunu iddia etti. Sitilides, Güney Kıbrıs’ın aldığı sonra da Yunanistan’a devredilen S-300’lerin eski olduğunu, ABD’nin o dönedme gelişmiş Batı teknolojilerinin çoğunun S-300’leri alt edebileceğini düşündüğünü anlatarak, “O nedenle NATO’ya yeni katılmış görece yoksul ülkelerin alım gücüne uygun olan S-300’ler meşru müdafaa amaçlı kaldığı sürece, bir alarm durumu yaratmadı. Şimdiyse durum çok farklı. Türkiye gibi varlıklı bir ülke, yeniden güçlenen agresif bir Rusya ile sıkı ilişkiler içinde. Bu Rusya, 1990’ların Rusya’sı değil, 2003’teki ülke de değil. Bu Rusya, Baltık Denizi’nden Kızıldeniz’e Amerika’nın, Batı ülkelerinin ve NATO’nun çıkarlarına karşı çok hasmane yollardan hareket eden bir ülke” ifadelerini kullandı. Sitilides, Trump yönetiminin S-400’ler nedeniyle Türkiye’yle olan F-35 savaş uçakları anlaşmasını sona erdirme konusunda çok ciddi olduğunu da belirtti.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber