‘İsrail uçağını vuramayınca Kuzey Kıbrıs’a düştü’

KKTC’ye düşen füzeyle ilgili Milliyet’e değerlendirmeler yapan güvenlik kaynakları, İsrail uçaklarının füzeden kurtulmak için kaçarak füzeyi menzil dışına çekme ihtimalinin yüksek olduğunu, uçağı vuramayan füzenin, yüksek irtifada patlayıp düştüğünü söyledi.

‘İsrail uçağını vuramayınca  Kuzey Kıbrıs’a düştü’

Askeri havacılık ve füze savunma sistemleri araştırmacısı Hakan Kılıç, şunları kaydetti:

“İsrail F-16’ları Suriye’ye saldırı için Akdeniz’den dalışa geçiyor. Dalışa geçtiğinde S-200’ler ateşlenmiştir. 7 bin kilo ağırlığa ve 10 metre uzunluğa sahip bu füzelerde Booster motorları var. Bunlar füze ilk ateşlendiğinde çok yüksek irtifaya çıkmasını sağlıyor ve sonra füze ayrılıyor. Füze İsrail uçağını vuramayınca ve yakıtı bitince ya Akdeniz’e ya da Kıbrıs’a düşecek. Lefkoşa ile Suriye sınır uzaklığı kuş uçuşu 220 km olduğunu da hesaba katarsak Kıbrıs’a düşmesi normal. Harp başlığı havada kendini imha etmiştir. Düşen kısmı gövdesi ve yakıt kısmı. Yakıtını harcamış ama içinde kalanlar çalılık alanda yangın çıkarmıştır. Kalabalık bir cadde ya da eve düşmesi büyük tahribat yapabilirdi. S-200’ler, 100 ila 300 km arasında menzili olan bir füze... S-200’ler bir yıl önce, İsrail F-16’sını, İsrail sınırından 80 km içerde vurdu. Geçtiğimiz aylarda da sistem kazayla, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait istihbarat uçağını vurmuştu. Geçtiğimiz yıllarda da hava saldırısı yapan İsrail uçaklarını vurmak için Suriye’den atılmış ama Türk topraklarına düşmüştü.”

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber