Geri Dön

Kendi sesleriyle hayat bulacaklar

Avustralya kıtasının kuzeyinden başlayıp güneye uzanan Büyük Bariyer Resifi, okyanusların Amazonlarını temsil eden devasa bir yaşam alanı. İklim değişikliğinin yol açtığı tahribat resiflerin yarıya yakın kısmını yok etti. Bilim insanları resifleri kurtarmak için yeni bir yol deniyor...

Kendi sesleriyle hayat bulacaklar

 

Ölen yere canlı ses

Küresel ısınmanın etkilerinin en açık biçimde görülebileceği Avustralya kıyılarındaki Büyük Set Resifi, değişen iklimler nedeniyle geri dönüşü olmayan bir hale geldi. Resifi kurtarma adına ilginç bir plan uygulamaya kondu. Ölen mercan bölgelerini canlandırmak için su altına hoparlör yerleştirildi. Amaç, sağlıklı mercanların yaydığı sesi ölen mercan bölgelerine ulaştırmak ve yeniden hayat bulmalarını sağlamak.

Balıklarla üreyecekler

Ölü mercanların bulunduğu bölgelere ulaştırılacak sesin balıkların yeniden buraya gelmelerini sağlayacağını söyleyen uzmanlara göre, temizlik yapan balıklar yeni mercanların üremesini için gerekli alanı açacak. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni mercanların ortaya çıkmasıyla, ölen alanların yeniden hayat kazanacağını umuyor. Barındırdığı binlerce türle dünyadaki yaşamı destekleyen alan, 2016 ve 2017 yaşanan ağarma nedeniyle canlılığının yarıya yakın kısmını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hafter'e tepki: Ateşkes ya da barış diye bir derdi yokCumhurbaşkanı Erdoğan, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile ortak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "FETÖ'nün faaliyetlerini ilk durduran ülke Gambiya'dır. Gambiya'nın bu kararlı adımı diğer Afrika ülkelerine FETÖ ile mücadele konusunda örnek oldu. Biz de Gambiyalı evlatlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamasına müsaade etmedik." ifadelerini kullandı. Libya ile ilgili de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ," Hafter'in ateşkes diye bir derdi yok, barış diye bir derdi yok. "dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber