Geri Dön

Kurbağa hücresinden yaşayan robot üretildi

Amerikalı bilim insanları, pençeli Afrika kurbağalarından aldıkları kök hücrelerle dünyanın ilk ‘canlı makinesini’ geliştirdi. Kendi kendine hareket eden, bir milimetreden daha küçük ve kendini tedavi edebilen yaşayan robotlara ‘Xenobot’ adı verildi

Kurbağa hücresinden yaşayan robot üretildi

Bilim insanları ilk “yaşayan” robotu üretti. Kendini tedavi edebildiği belirtilen robot, pençeli Afrika kurbağasından (Xenopus laevis) alınan kök hücrelerle geliştirildi. Büyüklüğü bir milimetreyi geçmeyen “Xenobot” isimli bu robotlar, yürüyebiliyor ve yüzebiliyor, haftalarca herhangi bir şey yemeden  hayatta kalabiliyor ve gruplar halinde birlikte çalışabiliyor.

Yeni yaşam formu

Dünyada daha önce olmayan yeni bir yaşam formu olduğu belirtilen “Xenobot” adlı robotlar, yaralarını kendileri iyileştiriyorlar ve
canlı organizmalar gibi ölüyorlar.

Bu robotların tıkanan damarların açılması, okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ya da zehirli maddelerin bulunup yok edilmesi gibi alanlarda kullanılması umuluyor. İngiliz Guardian gazetesine göre, Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi’nin Direktörü Michael Levin, geliştirdikleri robotlar için “Bunlar, canlı programlanabilir organizmalar” dedi. Robot bilimciler, robotların güçlü ve dayanıklı olması için genellikle metal ve plastik kullanmayı tercih ediyor. Ancak Levin ve ekibi robotlarını biyolojik dokulardan yaptı.

Kurbağa hücresinden yaşayan robot üretildi

Evrimsel algoritma

Araştırmalarının sonuçları bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan ABD’li bilim insanları, robotlarını bir “evrimsel algoritmasıyla” geliştirdi.

Program, 500-1000 arası deri ve kalp hücresiyle rastgele üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturdu. Her tasarım sanal bir ortamda test edildi. Kalp hücreleri atmaya başladığında robotların ne kadar yol aldığı ölçüldü. En iyi performans gösteren hücrelerle yeni tasarımlar yaratıldı.
Kalp hücreleri kendiliğinden kasılıp gevşeyebildiği için minik motorlar gibi bir işlev görüyor ve robotları itiyor. Robotların ömrü bir haftayla 10 gün arasında değişiyor.

Michael Levin, Afrika pençeli kurbağası Xenopus laevis’ten esinlenilerek Xenobot adını verdikleri robotlar için “Bunlar çok küçük. Nihai hedefimiz büyüklerini yapmak” dedi. Bu robotlara damarlar, sinir sistemleri ve algılayıcı hücrelerle görme yetisi kazandırılabileceğini belirten Michael Levin, memelilerden alınacak kök hücrelilerle karada yaşayan robotlar yaratmanın da mümkün olduğunu söyledi.

‘İnsanlığa tehdit değil’

Vermont Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Sam Kriegman, bu robotların gelecekte sinir sistemi ve algı yeteneği olan versiyonlarının da yapılması olasılığının bazı etik sorunları beraberinde getirebileceğini belirterek “Bu deneyler, halka açık olarak yapılıyor. Toplumda bunu tartışabiliriz ve karar vericiler en uygun adımı atabilir” dedi. Xenobot’ların insanlığa bir tehdit oluşturmasından kaygılanmadığını belirten Kreigman, “Videoyu izledikten sonra bu şeylerin dünyayı ele geçirmesinden korkmak zor” diye konuştu.

 

15 yıldır saklıyor! 50 bin liraya satacak...Tokat'ta aktarlık yapan Serdar Türk (47), 15 yıl önce bir müşterisinin verdiği 20 Yeni Türk Lirası'nda (YTL) baskı hatası olduğunu fark etti. Parayı 15 yıldır kasasında saklayan Türk, meraklısının çıkması halinde 20 YTL'yi, 50 bin lira karşılığında verebileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber