Geri Dön

Trump’a hatırlattılar

Avrupalı liderler, Normandiya Çıkarması’nın anma töreninde birlik ve beraberlik mesajı verdi; ABD Başkanı Trump’a tarihi gerçekler ve Batı ittifakının oluşmasında verilen kayıplar hatırlatıldı.

Trump’a hatırlattılar

Avrupa, dün 75’inci yıldönümünde Normandiya çıkarmasını andı. Fransa’nın kuzeybatısındaki Colleville-Sur-Mer semtinde Avrupa’nın Nazi işgalinden kurtarılmasında önemli yeri olan ve İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması’nın 75’inci yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ev sahipliğinde Colleville-Sur-Mer semtindeki Amerikan mezarlığında düzenlenen törene Birleşik Krallık ziyaretini tamamlayan ve Fransa’ya geçen ABD Başkanı Donald Trump da katıldı. Törende İngiltere Başbakanı Theresa May ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau da hazır bulundu.

Liderler konuştu

Burada bir konuşma yapan Macron, Fransa’nın ABD’li, İngiliz ve Kanadalı askerlerin Normandiya Çıkarması’nda yaptıklarını unutmadığını söyledi. Ülkesinin ABD’ye ne kadar borçlu olduğunun bilincinde olduğunu belirten Macron, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in önemine değindi. Macron, “Fransa halkı, insanlık tarihine çok şey katmış olan iki ulusumuz arasındaki dostluğu canlandırmaya hazır” dedi. Macron, “Onları binlerce mil uzaktan kalkıp, hiç görmedikleri bir yeri özgürleştirmeye getiren şey, cesaretleriydi. Fransa, özgür yaşama hakkımızı borçlu olduğumuz savaşçıları unutmadı” ifadelerini kullandı. Macron konuşmasının bir bölümünü İngilizce yaptı ve törene katılan ABD’li gazilere seslenerek teşekkür etti.

Trump’a hatırlattılar

ABD Başkanı Trump ise konuşmasında “Bugün Amerikalılar Fransız halkını kucaklıyor ve hayatını kaybedenleri andıkları için onlara teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. ABD’li askerlerin ABD’nin gururu olduğunu dile getiren Trump, “Dostlarımız ve ortaklarımızla ittifakımız savaş sırasında kuruldu. Bu ittifak birçok sınavdan geçti ve muhafaza edildi. Bu ittifakın bağı yok edilemez” diye konuştu. Trump, “Burada savaşanlar bizim ulusumuza bir gelecek kazandırdı. Medeniyetimizin hayatta kalmasını sağladılar” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May de, “Savaşın tüm şiddetine rağmen gemilerden dalgaların içine atlamak için ne kadar cesur olmak gerektiğini anlamamız neredeyse imkansız” dedi. Tüm askerlerin “çok özel bir nesilden geldiğini” ve “hiçbir şeyle kıyaslamayacak bir heyecanla savaş dünyayı şekillendirdiklerini” söyledi.

Trump’a hatırlattılar

Trump’a mesaj

Liderler, törenler kapsamında İkinci Dünya Savaşı gazileriyle de biraraya geldi. Törenler esnasında ABD ve Avrupa arasındaki birlik mesajları ön plana çıkarken, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında oluşan ittifakın önemine dair hatırlatmalar yapıldı. ABD basını bu mesajların, ülkesini NATO’dan ayırabileceği gibi açıklanmalarda bulunmuş olan Trump’a yönelik bir mesaj olarak değerlendirdi. Avrupalı liderler törenler boyunca tarihi gerçekleri Trump’a hatırlatarak bu uğurda verilen kayıplara dikkat çekti. Macron ve Trump konuşmalarının ardından savaş uçaklarının gösteri uçuşunu izledi. Törende Macron’un eşi Brigitte Macron ve Trump’un eşi Melania Trump da hazır bulundu.

İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması, 6 Haziran 1944’te ABD, İngiltere ve Kanada’nın oluşturduğu 160 bin kişilik müttefik kuvvetleri tarafından Alman işgali altındaki Fransa’nın kuzey sahiline yapılmıştı. Çıkarma boyunca müttefikler yaklaşık 120 bin kayıp verdi.

Hırsızlık değil cinayet! Defin işlemleri sırasında ortaya çıktıKarabük'te, Recep Gücük (87) evinde koltukta ölü bulunurken, yakınları eve hırsız girdiğinden şüphelendi. Bir gün önce alt kata kiracı olarak taşınan kişilerin Gücük'ün evinden 14 bin 500 TL'yi çaldığı belirlenirken, 2 kişi tutuklandı. Recep Gücük'ün evinden paranın çalındığını anlamasıyla kalp krizi geçirerek öldüğü tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber