Pazar

05.02.2012 - 02:30

Dünyanın en iyi viskileri

Sitene Ekle
Şişedeki balık  |  Mehmet Yalçın myalcin@tnn.net Tüm Yazıları »

İngiliz viski yazarı Jim Murray “Whisky Bible” (Viski İncili) kitabının bu yılki basımında da yine dünyanın en iyi viskilerini seçti. Yarışta ipi ‘butik viskiler’ göğüsledi...

 

Bir zamanlar içki dünyasının bir numaralı otoritesi, Michael Jackson’dı. Bildiğimiz şarkıcı Michael Jackson değil, İngiliz içki yazarı Michael Jackson... Yerel gazete muhabirliğinden yetişme, heybetli, sakallı, hınzır gülümsemeli bu adam dünyanın en ücra köşelerini gezip müthiş biralar keşfeder, bunları kâh
BBC’deki “Bira Avcısı” programına çıkarır kâh kitaplarında konuk ederdi. İskoçya’dan Kentucky’ye, Osaka’dan Dublin’e viski peşinde dolaşır, damıtımevlerini gezer ve onların yörelerine sıkışıp kalmış enfes viskilerini de dünyaya keşfettirirdi. Şaraba ise bulaşmazdı Jackson. Uzmanlığını ve yazarlığını damıtık içkiler ve birayla sınırlamıştı.
Onun 2007’deki ölümünden sonra ise bayrağı Jim Murray devraldı. Jackson kadar renkli ve derinlikli olmasa da Murray de çok çalışkan bir yazar. O da biraya pek girmiyor, kendisini viskiyle sınırlıyor. Ama viski dünyasını da didik didik ediyor. Sekiz yıldır yayımladığı “Whisky Bible” kitaplarında, sık sık güncellenerek tam 4 bin 500 viski tadım notu yer alıyor... Murray büyük markalara karşı acımasız eleştirileriyle tanınıyor, risk almaktan çekinmiyor, piyasaya çok yeni girmiş iddiasız bir Hint viskisini bile bazen yıldızlaştırdığı oluyor.
Jim Murray’in tadım notlarıyla dolu cep boyutundaki viski “İncil”i, bir süredir her yeni baskısında yılın en iyi viskilerini seçtiği için viski dünyasında da beklenen bir değerlendirme kriteri haline geldi. Murray, aralık ayında piyasaya çıkan 2012 edisyonunda da yılın en iyi viskilerini seçip yayımladı.
Bütün kitapta 100 üzerinden en yüksek puan olan 97.5’u alan viski, bir İskoç maltı; 21 yıllık Old Pulteney oldu... Murray “Kuzeydeki bu damıtımevinin yıllanmış ürününü, muazzam ‘kompleks’ lezzetlerinden dolayı yılın viskisi seçtim” diyor. Ve tadım notlarında bu viski için “Vanilya, bal, lavanta çiçeği, turunçgil çağrışımlı kokulara, hafif de tuzlu bir tada sahip” yorumunu yapıyor.
Murray’nin kitabında günlük hayatta biraz burun kıvırdığımız “standart” viskilerin bazıları da, epey yüksek puanlara sahipler. Grant’s ve Ballantine’s bunlardan. Murray “Önemli olan viskinin kaç yıllık olduğu değil, kendi kategorisi içindeki dengesi” diyor.
Viski İncili’nin gösterdiği bir başka gerçek ise, viski dünyasında kartların sık sık yeniden karıldığı... Ünlü markalı bir viski birkaç yıl zirvelerde dolaşırken firmanın el değiştirmesi ya da harmanda yapılan oynamalar yüzünden listelerde altlara inebiliyor. Japon, Hint ve İsviçre viskileri gibi yeni kategorilere, onların arasından çıkacak yeni yıldızlara da her zaman yer var...

Başka neler var?
Pek çok kategoride ödül alan bazı diğer viskiler şöyle: George T. Stagg, Parker’s Heritage Collection Wheated Mash Bill Bourbon, Scott’s Selection Highland Park 1981, Clan Gold Blended, Ballantine’s 17 yıllık, Clan Deny Cambus 47 yıllık, Johnnie Walker Green Label
15 yıllık, Glenmorangie Sonnalta PX, Laphroaig Quarter Cask 10 yıllık, Ardbeg 10 yıllık

©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.