‘Beraber yürüyeceğiz’

CHP’nin kalesi İzmir’de, kulislerde adı sıkça geçen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, büyükşehir adayı oldu. Kararın ardından duygularını paylaşan Soyer, “Bu görevi büyük bir aşkla yapacağım” dedi.

‘Beraber yürüyeceğiz’

CHP, tüm Türkiye’nin merakla beklediği İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı. Aday belirleme sürecinin uzamasıyla hem teşkilatta hem de sokakta çalkantılı günlerin yaşandığı kentte, bir çok tecrübeli isim büyükşehire talip oldu, kulisler hiç durulmadı. 1 Ekim’de ‘Yerel seçimlerde yokum’ açıklaması yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sürpriz şekilde ‘Adayım’ çıkışıyla dengeler altüst oldu. Geçen hafta adayların açıklanacağı partide süreç bir hafta daha uzadı.

Aşkla İzmir

Önceki gün CHP Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunulan ve burada adı onaylandıktan sonra Parti Meclisi’nde de (PM) geçer not alan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Adının açıklanmasının ardından ilk mesajını sosyal medya üzerinden veren Soyer, “Sevgili İzmirliler, İzmir sevdası yolunda birlikte büyük ve uzun bir yürüyüşe başlıyoruz. Bu görevi büyük bir aşkla büyük bir şevkle yapacağımdan hiçbirinizin şüphesi olmasın. Hem bütün İzmirlilere hem de dünyanın dört bir yanında yaşayan gönülden İzmirlilere kucak dolusu, gönül dolusu teşekkürler. Aşkla İzmir” ifadelerini kullandı.

Kocaoğlu’ndan el alacağım

Sabah saatlerinde bir TV kanalında canlı yayına bağlanan Soyer, ‘15 yıllık Aziz Kocaoğlu döneminin ardından Tunç Soyer döneminde nasıl bir İzmir olacak?’ sorusunu yanıtladı. “Dünya kenti olmayı hedefleyen bir İzmir olacak” Diyen Soyer, “İzmir gibi bir şehre belediye başkan adayı olmak heyecan verici. Aziz Başkanımız 15 yıldır İzmir’de çok onurlu saygın bir görev yerine getirdi. Yarın el almaya gideceğim. Seçim kampanyasını onun tavsiyeleriyle onun rehberliğinde yürütmek istiyorum” ifadelerini kullandı.Adının kulislerde geçtiği dönemde ve Büyükşehir adayı olması halinde aklında ne gibi projeler olduğu sorusunu yanıtlayan Soyer, şu cevabı vermişti:

Akdeniz’in lideri olacak

“İzmir, sahnesi Körfez olan bir amfitiyatro. Amfi tiyatronun bir ön sıradakileri vardır, bir de arka sıradakileri. Bir de daha arkadakiler... Sahneyi bile göremeyenler... İzmir’de perspektifi biraz daha arka sıradakilere çevireceğiz.

Yatırımın, hizmetin ağırlığını onlara yönlendireceğiz. İkincisi İzmir’i Akdeniz çanağında lider kent yapmak. İskenderiye, Beyrut, Atina, Roma, Marsilya ve Barselona... Bu altı kentin kentler birliği kurduğunu düşünün önderliğini de İzmir’in yaptığını, ortak projeler üzerinde çalıştıklarını. Özetle bu kentler birliği İzmir’in hem bu Akdeniz çanağındaki payını büyütecek ve tekrar dünya kenti haline getirecek.”

‘2 günde 3 saat uyudum’

Büyükşehir adayı olacağını cuma akşamı öğrendiğini belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Genel başkanımızla görüşmemizde kendisi bana ‘Seni İzmir için düşünüyorum. İyi çalışmalar’ diliyorum’ dedi. Dün gece saat 02.00 sularında da PM’de ismimizin geçtiğini öğrendim. Çok gurur duydum. Çok heyecanlandım. Çok ağır bir yük. Ona layık olmak bu gururu taşımak gerçekten ağır bir şey. Arzu ettiğim, beklediğim istediğim bir görevdi. Demek ki bir değişimin eşiğine gelmişiz. Doğadaki, toplumdaki gibi enerji birikir ortaya çıkmaya başlar. Burada böyle bir enerji ortaya çıkmaya başladı. Yenilenme ihtiyacı var demek ki” diye konuştu.

Mezar ziyaretleri yapacak

İzmir’e dün dönen Soyer, “50 saatte sadece 3 saat uyudum. Bugün önce babamın mezarına gideceğim. Ondan sonra rahmetli başkanımız Ahmet Piriştina’nın, ardından da Zübeyde Anamızın kabirlerini ziyaret edeceğim. Aziz Bey kaçta müsaitse kendisini ziyaret edeceğim” dedi. l ONUR ÇAKIR

TUNÇ SOYER KİMDİR?

Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara’da doğdu. Doğduktan sonra ailesi İzmir’e yerleşti. İzmir’de Bornova Anadolu Lisesi’ni bitiren Soyer, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Biri İsviçre Webster Kolej’de “Uluslararası İlişkiler”, diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak iki yüksek lisans yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra turizm sektöründe çalışmaya başladı. Beş yıl boyunca turizm sektöründe görev aldı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. 1991 yılında ile şirketiyle Seferihisar’da bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetti. 2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sundu ve ardından gelen teklifi kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

Çocuk Belediyesi kurdu

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi. 2009 yılında CHP’den Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı. 2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’den ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Belediye başkanlığı döneminde, ilçede Çocuk Belediyesi’ni kurdu. Soyer, evli ve iki kız çocuk babası.

Karaköy'de tepki çeken saldırıKaraköy'de bir kadın, yolda yürüyen başka bir kadına saldırdı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sosyal medyada tepkiye neden oldu.
14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber