Buca’da engeller kalktı

Buca Belediyesi, ana hizmet binasının ardından dört merkezi de engellilerin rahatça kullabilmeleri için düzenledi. Başkan Levent Piriştina, “Kentte ulaşımı, kaldırımı, yolu engelsiz hale getirme mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi

Buca’da engeller kalktı

Buca Belediyesi, ana hizmet binasının ardından Tarık Akan Gençlik Merkezi, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi, Aziz Nesin Bilgi ve Eğitim Merkezi ve Olimpik Yüzme Havuzu tesislerini görme, işitme ve bedensel engellilerin erişilebilirlik gereksinimlerini karşılayacak biçimde düzenledi, ‘kırmızı bayrak’ kazandı.

4 merkeze kırmızı bayrak

Engelsiz Buca yaratma hedeflerinde büyük bir yol kat etmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Levent Piriştina, Aziz Nesin Bilgi ve Eğitim Merkezi’nin Kırmızı Bayrağı’nı göndere çekti. Başkan Piriştina, “Kenti engelsiz bir hale getirme mücadelemize başlarken önce belediyemizin kamuya açık hizmet veren merkezlerini engelsiz hale getirmemiz getirdiğini düşünmüş ve ilk etapta belediye hizmet binamızdan başlamıştık. Şimdi belediyemize ait tüm birimlerimiz kırmızı bayrak aldı. Kentte ulaşımı, kaldırımı, yolu engelsiz hale getirme mücadelemizi de sürdüreceğiz” dedi.

Her şey düşünüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk ve tek olarak kentte hayata geçirilen ve engellilerin erişimine uygun mekanlar yaratmayı hedefleyen ‘kırmızı bayrak’ almak adına yürütülen çalışmalarda 4 merkez, bedensel, görme ve işitme engelli bireyler için düzenlendi. Görme engelliler için uyarıcı yüzeyler ve sesli-kabartmalı yönlendirmeler, işitme engelliler için uyarıcı yönlendirmelerle donatılan merkezler, bedensel engellilerin de rahatça kullanabileceği şekilde adeta baştan yaratıldı.

Kemal Sunal’ın Meraklı Köfteci filmi gerçek olduMardin’de bir kadın, yediği tatlının parasını ödememek için saçından kopardığı kılları, baklavanın içine koydu. Olay, Kemal Sunal’ın rol aldığı Meraklı Köfteci filmindeki sahneyi akıllara getirdi.
18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber