İzmir’in yaşı 10 bine dayandı

Kemalpaşa’nın Ulucak Höyüğü’ndeki çalışmalardan sürpriz sonuç çıktı. İzmir’in geçmişinin 8 bin 500 değil,10 bin yıla kadar uzanabileceği anlaşıldı

İzmir’in yaşı 10 bine dayandı

ABD’de karbon testi yapıldı
İzmir’in 8 bin 500 olarak belirlenen yaşı, Kemalpaşa’nın Ulucak Höyüğü’ndeki son kazılarla 10 bine dayandı. Bilimsel Heyet Başkanı Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, çıkarılan kalıntıların ABD’ye gönderilip nesnelerin yaşını belirleyen radyo-karbon testinden geçirildiğini söyledi.

Kemikler, kabuklar incelendi
Prof. Çilingiroğlu, “Ulaştığımız tabakadan çıkan kemik, badem kabuğu, deniz kabuğu, bitki kalıntıları gibi maddelerin  M.Ö. 6 bin 600’e ait olduğu saptandı. Bu tarih, Neolitik, yani kent yaşamının temellerinin atıldığı   çağdır. Buna M.S 2008’i de eklersek İzmir’in yaşı 8 bin 808 olur” dedi.

Daha da ileriye gidebilir
Kazıların henüz yarısının tamamlandığını vurguluyan Çilingiroğlu, şöyle konuştu: “Şu an elimizde olan veriler ışığında ise İzmir’in yaşının 9 bin 500’e ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Çalışmalar tamamlanınca İzmir’in yaşının   10 bine yaklaşması, hatta geçmesi  bile söz  konusu olabilir.”

Duyarsızlıktan yakındı
Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Ulucak’taki kazılarının 1995’ten bu yana  sürdürüldüğünü ve sadece bir tütün şirketi, Ege Üniversitesi ve ABD’de bulunan  Ege Prehistoryası Enstitüsü’nün katkıda bulunduğunu belirtti. Çilingiroğlu,  İzmir’deki diğer kurum ve kuruluşların duyarsızlığından yakındı, “Hiçkimse  kapımızı çalmadı. İzmir’de çeşitli yerlere çok gereksiz paralar harcayan odalar, meslek kuruluşları var. Onlar için küçük görünen paralar bizim için büyük önem taşıyabiliyor. Bu kalıntılar Efes’tekilerden, Bergama’dakilerden çok daha önemli” diye konuştu.

MHP'li Semih Yalçın'ın oğlu Ankara Kalesi'nden düşerek hayatını kaybettiMHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu Turan İlteber Yalçın, Ankara Kalesi'nin surlarından kayalıklara düşerek hayatını kaybetti.
16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber