Geri Dön

Milyarderler bu zevki yaşayın!

"Yeni Türk Lirası" ile onun alt birimi "Yeni Kuruşa" altı ay sonra 1 Ocak 2005 te geçiyoruz. Şimdiki bol sıfırlı liralarımızla, altı sıfırı atılmış yeni liralarımız 2005 yılında tedavülde olacak.Bir yıl boyunca ister kazandığınız milyonerlik, milyarderlik ünvanlarınızı korur, bol sıfırlı paralarla alışveriş yaparsınız, isterseniz 2006 yılı için antremanlara başlar, yeni paraları kullanırsınız.Paramızdaki sıfırların artmasını, hep birlikte hızlı bir şekilde yaşadık.Sıfırlar arttıkça paramızın satın alma gücü düştü, dar gelirli daha da fakirleşti.1965 yılında bir memur emeklisi aldığı ikramiyeyle, başını sokacak bir ev satın alabilirken, şimdi aldığı toplu paranın faiziyle ev kirası bile ödeyemiyor.Bir kilo kiraza 5 adet, bir kilo peynire 10 adet, bir kilo ete 15 adet milyonluk, değerli yazar Emin Çölaşanın değimiyle, Törkiş papalleri sayıyoruz.* * * Kuruşlu yaşam ne getirir diye düşünüyorum, belleğimi zorluyorum, gözümün önünden bir çok şey geçiyor.Gençlik yıllarımız da dahil olmak üzere pantolonlarımızın kemerlerinin iç bölümüne madeni paraları koymak için yapılan cepleri, ortası delik 2,5 kuruşları, kenarları tırtıklı 1 kuruşları hatırlıyorum.Yine 50 kuruşluk, zamanın Cumhurbaşkanı İsmet İnönünün resminin yer aldığı banknotları anımsıyorum.Paramızın aynen şimdi olduğu gibi maden değerinin üstündeki değerden fazla olduğu için eskicilerce toplanarak maden eriticilerine satıldığını biliyorum.Ülkemizde ilk kez başvurulan bu operasyonla ilgili olarak halkımızın tereddütlerini Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı ileriki günlerde gidereceklerdir. * * *Vatandaşın bir kısmı paradan altı sıfır atmanın, bir yararının olmayacağını, bilakis uygulamaya geçildikten sonra kısa sürede enflasyonu azdıracağını, belki üç sıfırın atılmasının daha doğru olacağını savunuyor. Diğer bir bölümü ise paranın satın alma gücünde bir düşme olmayacağı için olumsuzluk yaşanmayacağını, bol rakamlı işlemlerden kurtulacaklarını belirtiyorlar.Bana göre operasyon sonunda:1- Halkın refah ve gelir seviyesi artmayacağı için psikolojik rahatlama dışında birşey olmayacaktır.2- Günümüzün milyoner ve milyarderleri ortadan kaybolacak, trilyoner sayısı en aza inecektir.Bekleyip, izleyip, göreceyiz. ege@milliyet.com.tr Yasal deyimiyle yazıyorum.

Elazığ'da meydana gelen depreme kitapçıda yakalandılarGelen son dakika bilgisine göre Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. 21.08'de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 21.17'de 5.1 şiddetinde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre 6 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gidiyor. Kızılay, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili bağış kampanyası başlattı. AFAD'dan Sivrice'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası 35 artçı deprem kaydedildiği bildirildi. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ'daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Bölgenin oldukça aktif olduğunu açıklayan Özener, " Artçı sarsıntılar devam edecek" dedi.
Kandilli'den Elazığ'daki depremle ilgili son dakika açıklamaKandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Bölgenin oldukça aktif olduğunu açıklayan Özener, " Artçı sarsıntılar devam edecek" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber